• Հաջիզադեն՝ տարածաշրջանային հարցերում օտարերկրյա միջամտության մասին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն տարածաշրջանային հարցերում երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի ապակայունացնող միջամտությունն անվանել է Հայաստանի հետ երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու խոչընդոտներից մեկը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոյի հայտարարությունները։
Հաջիզադեն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը առաջընթաց են գրանցել խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ աշխատանքում, սակայն այն ստորագրելու և տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար պետք է կատարվեն բոլոր պայմանները։ «Մասնավորապես, դա Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի տարածքային պահանջների վերացումն է, ինչը ամրագրված է այդ երկրի Սահմանադրության մեջ, ինչպես նաև ապակայունացնող արտաքին միջամտության դադարեցումը, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի կողմից»,- նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, Բարրոյի հայտարարությունները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում լարվածության վերաբերյալ բացահայտում են պաշտոնական Փարիզի կեղծավորությունը։
«Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենքի մատակարարումը, ինչպես նաև նրա երկարամյա հակաադրբեջանական դիրքորոշումը ոչ միայն չի նպաստում խաղաղությանը, այլև հակասում է Ժան-Նոել Բարոյի հայտարարություններին, որ իբր անհանգստացած է տարածաշրջանային լարվածությամբ: Այս երկակիությունը բացահայտում է Ֆրանսիայի կեղծավորությունը»,- գրել է Հաջիզադեն։

14 Апреля 2025 - 14:54
В МИД Азербайджана назвали дестабилизирующим вмешательство третьих стран, в том числе Франции, в региональные вопросы одним из препятствий на пути к долгосрочному миру с Арменией.
Как сообщает Report, об этом написал пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде на своей странице в соцсети Х, комментируя заявления министра иностранных дел Франции Жан-Ноэля Барро.
Гаджизаде подчеркнул, что Азербайджан и Армения достигли прогресса в работе над текстом мирного договора, однако для его подписания и достижения долгосрочного мира в регионе должны быть выполнены все условия. «В частности, это устранение территориальных претензий Армении к Азербайджану, которые закреплены в Конституции этой страны, а также прекращения дестабилизирующего иностранного вмешательства, в том числе со стороны Франции», — отметил представитель МИД.
По его словам, заявления Барро о якобы обеспокоенности напряженностью в регионе Южного Кавказа разоблачают лицемерие официального Парижа.
«Поставка Францией летального оружия в Армению, а также сохраняющаяся на протяжении долгого времени антиазербайджанская позиция – все это не только не способствует миру, но и противоречит заявлениям Жан-Ноэля Барро о якобы обеспокоенности региональной напряженностью. Эта двойственность разоблачает лицемерие Франции», — написал Гаджизаде.