• Վարդանյանի դատավարությունը. տուժող Հասանալի Ալիևը պատմել է, թե ինչպես է պայթել ականի վրա
Խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և այլ ծանր արարքների մեջ մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացի՝ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործով այսօրվա նիստում ցուցմունք են տալիս տուժողները։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, տուժող Հասանալի Ալիևն իր ցուցմունքում նշել է, որ 2024 թվականի փետրվարի 4-ին անասուններ արածեցնելիս պայթել է հայերի կողմից տեղադրված ականի վրա։
«Արդյունքում իմ ձախ ոտքի ստորին երրորդն անդամահատվել է»,- ասել է Հասանալի Ալիևը։
Դատավարությունը շարունակվում է տուժողների հարցաքննությամբ։ Նրանց մեծ մասը ականների զոհ են դարձել, ովքեր կորցրել են իրենց ոտքերի հատվածները։ Տուժածներից շատերը դատարան էին եկել հենակներով կամ ձեռնափայտով։

22 Апреля 2025 - 14:11
На сегодняшнем судебном процессе по уголовному делу в отношении гражданина Армении Рубена Варданяна, обвиняемого в преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, терроризме, финансировании терроризма и других тяжких деяниях, дают показания потерпевшие.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, потерпевший Гасанали Алиев в своих показаниях заявил, что он подорвался на заложенной армянами мине 4 февраля 2024 года, когда пас скот.
«В результате нижняя треть моей левой ноги была ампутирована», — рассказал Гасанали Алиев.
Судебный процесс продолжается допросом потерпевших. Большинство из них — жертвы мин, которые лишились частей своих ног. Многие из потерпевших пришли в суд с костылями или тростью.