• ՄՄ խոսնակ. Ադրբեջանը վերակենդանացնում է իր հողերն ու սոցիալական արդարությունը
2020 թվականին ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայից ազատագրումից ի վեր կառավարությունն ակտիվ աշխատանք է տանում այդ շրջանների վերականգնման ուղղությամբ՝ իրականացվում է ականազերծում, աշխուժանում է տնտեսական ակտիվությունը, իրականացվում են նախագծեր «կանաչ» էներգետիկայի ոլորտում։
Այս մասին, ըստ Armenia.Az-ի, հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան Տաշքենդում կայացած Միջխորհրդարանական միության «Խորհրդարանական գործունեություն հանուն սոցիալական զարգացման և արդարության» 150-րդ վեհաժողովում։
Նրա խոսքով, այսօր մոտ տասը հազար նախկին ներքին տեղահանվածներ արդեն վերադարձել են հայրենի հողեր։ Ակնկալվում է, որ 2026 թվականի վերջում այս թիվը կհասնի 140 հազարի:
Միլլի Մեջլիսի խոսնակը նաև նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում փախստականների և ներքին տեղահանվածների սոցիալական ինտեգրումը եղել է Ադրբեջանի առանցքային առաջնահերթություններից մեկը։

• Спикер ММ: Азербайджан возрождает свои земли и социальную справедливость
Со времени освобождения азербайджанских территорий от оккупации в 2020-м году правительство активно ведет работы по восстановлению этих регионов: проводится разминирование, возрождается экономическая активность, реализуются проекты в сфере «зеленой» энергетики.
Как передает Report, об этом заявила спикер Милли Меджлиса (парламент) Сахиба Гафарова на проведенной в Ташкенте 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза (МПС) «Парламентская деятельность ради социального развития и справедливости».
По ее словам, на сегодня около десяти тысяч бывших вынужденных переселенцев уже вернулись на свои родные земли. Ожидается, что к концу 2026 года эта цифра достигнет 140 тысяч. Это яркий пример нашего ориентированного на человека и устойчивого подхода к развитию, указала С.Гафарова.
Спикер Милли Меджлиса также отметила, что за последние 30 лет социальная интеграция беженцев и вынужденных переселенцев была одним из ключевых приоритетов нашей страны.