• Բերբոքը առաջադրվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնում
Գերմանիայի կառավարությունը հաստատել է ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքի թեկնածությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնում։
Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարների կաբինետը որոշել է Անալենա Բերբոքին առաջադրել Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի պաշտոնում»,- ճեպազրույցում ասել է նախարարների կաբինետի խոսնակ Շտեֆեն Հեբեշտրայթը։ Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ում թեկնածության համաձայնեցման գործընթացը դեռ առջևում է, և նրա ընտրությունը սպասվում է հունիսին։
Երեքշաբթի օրը DPA գործակալությունը, հղում անելով Գերմանիայի կառավարության աղբյուրներին, հաղորդել է կաբինետի պլանների մասին՝ Բերբոքին առաջադրել որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 2025-2026թթ. նախագահի պաշտոնում: Ավելի վաղ Գերմանիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր ԵԱՀԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսիոնալ դիվանագետ Հելգա Շմիդտի թեկնածությունն առաջադրելու մտադրության մասին։

ЗакрытьБербок выдвинута на пост председателя Генеральной Ассамблеи ООН
Правительство Германии подтвердило выдвижение кандидатуры главы МИД Анналены Бербок на пост председателя Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН.
«Кабинет министров принял решение выдвинуть Анналену Бербок на пост председателя Генассамблеи», — заявил на брифинге официальный представитель кабмина Штеффен Хебештрайт. Он отметил, что предстоит процесс согласования кандидатуры в ООН, в июне ожидается ее избрание.
Во вторник агентство DPA со ссылкой на источники в правительстве ФРГ сообщило о планах кабмина выдвинуть Бербок кандидатом на пост председателя Генассамблеи ООН на 2025–2026 гг. Ранее МИД ФРГ заявлял о намерении выдвинуть кандидатуру Хельги Шмидт, бывшего генсека ОБСЕ и профессионального дипломата.