19 Մարտի 2025 - 16:57
Մարտի 19-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Դեյվիդ Լեմմիի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև համագործակցության հարցեր, տարածաշրջանային ներկա իրավիճակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի վիճակը։
Դեյվիդ Լեմմին փոխանցել է իր շնորհավորանքները Նովրուզի տոնի կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ ադրբեջանա-բրիտանական հարաբերությունները հաջողությամբ կզարգանան։ Ջեյհուն Բայրամովը զրուցակցին պատմել է տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և խաղաղ գործընթացի մասին։
Նա ընդգծել է, որ չնայած խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտին, դրա ստորագրումը պահանջում է փոփոխություններ Հայաստանի սահմանադրության մեջ, որտեղ դեռևս պահպանվում են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ համապատասխան կառույցների լուծարման կարևորությունը։ Այնուհետև կողմերը մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

• Байрамов — Лемми: Для подписания мирного договора необходимы изменения в конституции Армении
19 марта состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и государственным секретарем Великобритании по иностранным делам Дэвидом Лемми.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Великобританией, текущая региональная ситуация и состояние мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Дэвид Лемми передал свои поздравления по случаю праздника Новруз и выразил уверенность, что азербайджано-британские отношения будут успешно развиваться. Джейхун Байрамов рассказал собеседнику о текущей ситуации в регионе и мирном процессе.
Он подчеркнул, что, несмотря на завершение переговоров по тексту мирного договора, для его подписания необходимы изменения в конституции Армении, где все еще сохраняются территориальные претензии к нашей стране. Д
жейхун Байрамов также отметил важность упразднения неактуальной Минской группы ОБСЕ и других соответствующих структур. Далее стороны обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.