17 Մարտի 2025 - 12:49
Diplomatic World Sweden կայքը, որը նախատեսված է Շվեդիայում քաղաքական գործիչների և օտարերկրյա դեսպանատների աշխատակիցների համար, Ադրբեջանի՝ որպես Եվրոպայի համար կանաչ էներգիայի կարևոր մատակարարի աճող դերին նվիրված հոդված է հրապարակել:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանը առաջատար դեր է խաղում՝ 10 միլիարդ եվրո արժողությամբ «Կանաչ էներգետիկ միջանցք» նախագծում, որը կկապի Ադրբեջանը Եվրոպայի հետ և թույլ կտա Կասպիի վերականգնվող աղբյուրների արտահանումը Սև ծով՝ աշխարհի ամենաերկար ստորջրյա էլեկտրահաղորդման գծով:
Հեղինակն ընդգծում է, որ երկիրն ակտիվորեն մեծացնում է իր հզորությունները մաքուր էներգիայի ոլորտում։ Անցյալ տարվա նոյեմբերին ելույթ ունենալով Բաքվում՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանում, նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց՝ մինչև 2030 թվականը դրանք 6 ԳՎտ-ի հասցնելու պլանների մասին, իսկ արդեն ստորագրված համաձայնագրերը այդ թիվը կհասցնեն մինչև 10 ԳՎտ: Երկիր են մտնում խոշոր ներդրումներ.
«Բաքվի շուրջ լանդշաֆտն արդեն փոխվում է։ Կասպիի արևի շողերի տակ շողշողացող Գարադաղի արևային էլեկտրակայանն այժմ արտադրում է 230 մեգավատ մաքուր էներգիա։ Մինչև 2026 թվականը Խըզիի և Աբշերոնի վրայով փչող քամիները կսնուցեն Ադրբեջանի առաջին լայնածավալ հողմակայանը՝ 240 մեգավատտ հզորությամբ»,- գրում է հրապարակման հեղինակը։

17 Марта 2025 - 10:27
Сайт Diplomatic World Sweden, разработанный для политиков и сотрудников зарубежных посольств в Швеции, опубликовал статью, посвященную растущей роли Азербайджана как ключевого поставщика зеленой энергии для Европы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в статье отмечается, что Азербайджан играет ведущую роль в проекте «Зеленый энергетический коридор» стоимостью 10 миллиардов евро, который соединит Азербайджан с Европой и позволит экспортировать возобновляемые ресурсы Каспия через самую длинную в мире подводную линию электропередачи в Черном море.
Автор подчеркивает, что страна активно наращивает мощности в сфере чистой энергии. Выступая в ноябре прошлого года на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29 в Баку Президент Ильхам Алиев объявил о планах довести их до 6 ГВт к 2030 году, а уже подписанные соглашения увеличат этот показатель до 10 ГВт. В страну поступают крупные инвестиции.
«Ландшафт вокруг Баку уже меняется. Сверкающая под лучами каспийского солнца Гарадагская СЭС теперь вырабатывает 230 мегаватт чистой энергии. К 2026 году ветры, проносящиеся над Хызы и Абшероном, будут питать первую крупномасштабную ветроэлектростанцию Азербайджана мощностью 240 мегаватт», - пишет автор публикации.
Отмечается, что запуск черноморского кабеля в 2029 году станет поворотным моментом в обеспечении Европы чистой энергией. Азербайджан, традиционно известный как экспортер нефти, теперь стремится стать стратегическим лидером в зеленой энергетике, связывая Европу с Азией и обеспечивая тем самым устойчивое будущее.