17 Փետրվարի 2025 - 11:49
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Սերբիա կատարած այցի շրջանակներում այցելել է՝ մայրաքաղաք Բելգրադում 1999 թվականին Հարավսլավիայի վրա ՆԱՏՕ-ի ռմբակոծության զոհերի հուշահամալիր:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գրել է սոցցանցի իր էջում:
«Սրտի ցավով այցելեցի 1999 թ. ռմբակոծությունների զոհ դարձած երեխաների հուշահամալիր և ծաղիկներ դրեցի նրա մոտ: Անընդունելի է ագրեսիան խաղաղ բնակչության, մասնավորապես՝ երեխաների նկատմամբ. Այս սարսափելի հանցագործությունների բոլոր մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Հիշեցնենք, որ այս երկրի Պետականության օրվա կապակցությամբ՝ Սերբական պալատում կազմակերպված ընդունելությանը Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը՝ նախարար Ջեյհուն Բայրամովին էր հանձնել Սերբական դրոշի 1-ին աստիճանի շքանշանը։

• Джейхун Байрамов почтил память жертв натовских бомбардировок в Сербии
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках визита в Сербию посетил в столице Белграде мемориал памяти жертв натовских бомбардировок Югославии в 1999 году.
Как передает Armenia.Az, об этом глава внешнеполитического ведомства написал в соцсети Х.
«С болью в сердце посетил мемориал памяти детей-жертв бомбардировок 1999 года и возложили к нему цветы. Агрессия против гражданских лиц, в частности детей, неприемлема. Все виновные в этих ужасных преступлениях должны быть привлечены к ответственности», – говорится в публикации.
Напомним, что президент Сербии Александр Вучич на приеме, организованном в Сербском дворце по случаю Дня государственности этой страны, вручил министру Джейхуну Байрамову орден Сербского знамени 1-й степени.