• Քննարկվել են ադրբեջանա-սերբական համագործակցության հեռանկարները
Փետրվարի 14-ին Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարկո Ջուրիչին՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մասնակցության շրջանակներում։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանի և Սերբիայի միջև ռազմավարական գործընկերության օրակարգի, այդ թվում՝ տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ։
Ընդգծվել է բարձր և ամենաբարձր մակարդակով փոխայցելությունների, ինչպես նաև ղեկավարների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը ադրբեջանա-սերբական ռազմավարական գործընկերության զարգացման գործում։
Նախարարները քննարկել են տնտեսության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, մշակույթի, հումանիտար գործունեության, կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում կապերի խորացման հեռանկարները։

15 Февраля 2025 - 12:33
14 февраля министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с министром иностранных дел Республики Сербия Марко Джуричем в рамках своего участия в Мюнхенской конференции по безопасности.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Министерстве иностранных дел, на встрече состоялся обмен мнениями по темам повестки дня стратегического партнерства Азербайджана и Сербии, включая вопросы региональной и международной безопасности.
Была подчеркнута важность в развитии азербайджано-сербского стратегического партнерства взаимных визитов на высшем и высоком уровне, а также существующих дружественных отношений между лидерами.
Министры обсудили перспективы развития в сферах экономики, энергетики, высоких технологий, транспорта, культуры, гуманитарной деятельности, образования, туризма и др., а также выразили обоюдную заинтересованность в расширении сотрудничества.
С удовлетворением была отмечена постоянная поддержка территориальной целостности и суверенитета друг друга в рамках региональных и международных организаций.