13 Փետրվարի 2025 - 18:21
Ղարաբաղի տնտեսական զարգացմանն ուղղված քայլերը և այնտեղ տեղակայված հատուկ տնտեսական գոտիների համար նախատեսված հարկային արտոնությունները՝ բարձրացնում են մասնավոր ներդրումների գրավչությունը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին այսօր Բաքվում՝ «Հարկային ծառայություն – 25. Կայուն զարգացում և արդյունավետ փոխակերպում» ֆորումում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ձեռներեցների համադաշնության նախագահ Մամեդ Մուսաևը։
Նա նշել է, որ, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտի՝ որպես ռազմավարական ճյուղի հարկերից ազատումն ուղղակիորեն արտացոլում է՝ այս ոլորտում ձեռներեցության սուբյեկտների թվի աճը։
«Այսօր մասնավոր հատվածի մասնաբաժինը երկրի տնտեսության մեջ գերազանցում է 80 տոկոսը։ Հատկապես մասնավոր հատվածն է կարևոր դեր կատարում՝ մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացման, ոչ նավթային հատվածի զարգացման և զբաղվածության ավելացման գործում»,- հավելել է Մ.Մուսաևը։

13 Февраля 2025 - 16:31
Шаги, предпринятые для экономического развития Карабаха, налоговые льготы, предусмотренные для расположенных там особых экономических зон, повышают привлекательность частных инвестиций.
Как сообщает Trend, об этом сказал сегодня президент Конфедерации предпринимателей Азербайджана Мамед Мусаев на форуме «Налоговая служба – 25: Устойчивое развитие и эффективная трансформация» в Баку.
Он отметил, что, в частности, освобождение от налогов сельскохозяйственного сектора как стратегической отрасли напрямую отражает рост числа субъектов предпринимательства в этой сфере.
«Сегодня доля частного сектора в экономике страны превышает 80 процентов. Именно частный сектор играет важную роль в диверсификации нашей экономики, развитии ненефтяного сектора и повышении занятости», — добавил М. Мусаев.