• ՀԲ. Ադրբեջանում մեկ շնչին ընկնող եկամուտն աճել է 60 անգամ
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ռոլանդ Փրայսը։
«Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանում մեկ շնչին ընկնող եկամուտն աճել է 60 անգամ՝ 2023 թվականին կազմելով 6,66 հազար ԱՄՆ դոլար՝ համաձայն Atlas մեթոդի (օգտագործվում է մեկ շնչին ընկնող համախառն ազգային եկամուտը հաշվարկելու համար): «1993 թվականին այդ ցուցանիշն ընդամենը 110 դոլար էր»,-երկուշաբթի Համաշխարհային բանկի՝ Համաշխարհային զարգացման զեկույցի (WDR) 2024-ի մեկնարկի միջոցառմանը ասել է Փրայսը:
Ինչպես նշել է Փրայսը, Ադրբեջանը հաջողությամբ օգտագործել է իր բնական ռեսուրսները այս արդյունքին հասնելու համար, ինչը, նրա խոսքով, տպավորիչ ձեռքբերում է։
Բարձր եկամուտ ունեցող երկրների շարքը համալրելու համար Ադրբեջանը պետք է ոչ միայն ներդրումներ կատարի ֆիզիկական ենթակառուցվածքներում, այլև  հատուկ ուշադրություն դարձնի՝ մարդկային կապիտալի զարգացման, տաղանդների պահպանման և ինստիտուտների ամրապնդման վրա, որոնք կնպաստեն տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը:

• ВБ: В Азербайджане доход на душу населения увеличился в 60 раз
Как передает Armenia.Az, об этом заявила региональный директор Всемирного банка (ВБ) по Южному Кавказу Роланд Прайс.
«За последние три десятилетия доход на душу населения в Азербайджане вырос в 60 раз, составив 6,66 тыс. долларов США в 2023 году по методу Атласа (используется для расчета валового национального дохода на душу населения). В 1993 году этот показатель составлял всего 110 долларов США», — сказала Прайс в понедельник на мероприятии, посвященном Отчёту Всемирного банка о мировом развитии (WDR) за 2024 год.
Как отметила Прайс, Азербайджан успешно использовал свои природные ресурсы для достижения такого результата, что, по ее словам, впечатляющее достижение.
По ее словам, чтобы войти в число стран с высоким уровнем дохода, Азербайджану необходимо не только инвестировать в физическую инфраструктуру, но и уделять особое внимание развитию человеческого капитала, удержанию талантов и укреплению институтов, которые будут способствовать экономической диверсификации.