10 Փետրվարի 2025 - 13:23
Բաքվում տեղի է ունենում Համաշխարհային բանկի 2024 թվականի «Համաշխարհային զարգացման մասին» (World Development Report-WDR) զեկույցի շնորհանդեսը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս տարվա զեկույցը կոչվում է «Միջին եկամուտների ծուղակը» և առաջարկում է մարտահրավերների և հնարավորությունների խորը վերլուծություն, որոնց բախվում են զարգացող երկրները միջին եկամուտի ծուղակից փախչելու և բարձր եկամուտ ստանալու համար:
Միջոցառմանը կներկայացվեն WDR-ի հիմնական ուղերձները՝ կենտրոնանալով Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի վրա: Քանի որ Ադրբեջանը բարձր միջին եկամուտ ունեցող երկիր է, որը ձգտում է հասնել բարձր եկամուտ ունեցող երկրի կարգավիճակի, ակնկալվում է, որ քննարկումը հատկապես կարևոր կլինի երկրի համար։ Սա հնարավորություն կտա քաղաքական գործիչներին և փորձագետներին բացահայտորեն նոր մտքեր փոխանակել Ադրբեջանում տնտեսական զարգացման վերաբերյալ և կիսվել քաղած դասերով:
Շնորհանդեսին բարձր մակարդակի լիագումար և պանելային քննարկումներին կմասնակցեն Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչներ և Համաշխարհային բանկի պաշտոնյաներ: Շնորհանդեսին Համաշխարհային բանկի բարձր մակարդակի մասնակիցների թվում են Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով գլխավոր տնտեսագետ Իվայլո Իզվորսկին, Տնտեսական զարգացման դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ռոլանդ Փրայսը և Տնտեսական քաղաքականության դեպարտամենտի տարածաշրջանային մենեջեր Անտոնիո Նուչիֆորան:

• В Баку проходит презентация ежегодного глобального отчета Всемирного банка
В Баку проходит презентация «Отчета о мировом развитии» (World Development Report-WDR) за 2024 год, являющегося ежегодным глобальным отчетом Всемирного банка (World Bank).
Как сообщает Armenia.Az, отчет этого года называется «Ловушка среднего дохода» и предлагает углубленный анализ проблем и возможностей, с которыми сталкиваются развивающиеся страны, чтобы избежать ловушки среднего дохода и достичь статуса с высоким доходом.
На мероприятии будут представлены основные месседжи WDR с акцентом на регион Европы и Центральной Азии. Поскольку Азербайджан является страной с высоким средним уровнем дохода, стремящейся достичь статуса страны с высоким уровнем дохода, ожидается, что обсуждение будет особенно важным для страны. Это предоставит политикам и экспертам возможность открыто обмениваться новыми идеями об экономическом развитии в Азербайджане и делиться извлеченными уроками, а также отразить выводы WDR и его значение в формировании будущей политики.
На презентации в пленарных и панельных дискуссиях высокого уровня принимают участие представители правительства Азербайджана и официальные лица Всемирного банка. Среди высокопоставленных участников Всемирного банка на презентации присутствуют главный экономист по Европе и Центральной Азии Ивайло Изворски, региональный директор департамента экономического развития Асад Алам, региональный директор по Южному Кавказу Роланд Прайс и региональный менеджер департамента экономической политики Антонио Нуцифора.