08 Փետրվարի 2025 - 11:33
Ներկայումս օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում շարունակվում է 35 կիլովոլտ հզորությամբ նոր էներգակենտրոնի շինարարությունը, Լաչինում կառուցվում է ժամանակակից ենթակայան և թվային կառավարման կենտրոն։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին Զանգիլանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է՝ «Ազերիշիգ» ԲԲԸ-ի նախագահի տեխնիկական հարցերով խորհրդական Վուսալ Գանբարովը։
Նրա խոսքով, բացի սրանից ավարտվում է՝ 110/35/10 կիլովոլտ «Մինքենդ» ենթակայանի շինարարությունը, 35 կիլովոլտանոց երկշղթա ինքնակառավարվող մեկուսացված մետաղալարի (ԻՄՄ) կառուցումը՝ Աղբուլաղի հիդրոէլեկտրակայանի և «Մինքենդի» ենթակայանի միջև։
«Խոջալիում շարունակվում է «Խոջալու» ենթակայանի և կառավարման կենտրոնի շինարարությունը, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանի Մալըբեյլի և Սըղնագ բնակավայրերում ենթակայանների կառուցումը։ Խոջավենդում «Զողալբուլաղ» և Հադրութի «Գովշաղ» ենթակայանի միջև կառուցվում է 35 կիլովոլտ հզորությամբ ինքնակառավարվող մեկուսացված մետաղալար։ Նաև ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող նոր տրանսֆորմատորային ենթակայաններ են կառուցվում Աղդամի, Ֆիզուլիի և Ջաբրայիլի շրջաններում։ «Գուբադլիի շրջանում կառուցված թվային կառավարման կենտրոնում վերջնական աշխատանք է տարվում»,- ընդգծել է Վուսալ Գանբարովը։

• На освобожденных от оккупации территориях продолжается строительство подстанций
В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях продолжается строительство нового 35-киловольтного силового центра, в Лачине ведется строительство современной подстанции и Цифрового центра управления.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал советник председателя ОАО «Азеришыг» по техническим вопросам Вусал Ганбаров на пресс-конференции, состоявшейся в Зангилане.
По его словам, помимо этого, завершается строительство 110/35/10-киловольтной подстанции «Минкенд», строительство 35-киловольтного двухцепного самонесущего изолированного провода (СИП) между Агбулагской ГЭС и подстанцией «Минкенд».
«В Ходжалы продолжается строительство подстанции «Ходжалы» и центра управления, а также строительство подстанций в населенных пунктах Малыбейли и Сыгнаг Аскеранского района. В Ходжавенде между подстанцией «Зогалбулаг» и Гадрутской подстанцией «Говшаг» строится 35-киловольтный СИП. Также в Агдамском, Физулинском и Джебраильском районах строятся новые трансформаторные подстанции, отвечающие современным требованиям. В построенном в Губадлинском районе Центре цифрового управления ведутся завершающие работы», - подчеркнул Вусал Ганбаров.