• Օլեգ Կլիմչենկո. Ադրբեջանից մարդասիրական օգնությունը փրկում է ուկրաինացի ժողովրսի կյանքը
Ուկրաինան խորապես երախտապարտ է Ադրբեջանին և անձամբ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակի համար։ Այս աջակցությունը կենսական նշանակություն ունի ուկրաինացի ժողովրդի և երկրի տնտեսության գործունեության համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ Ադրբեջանում Ուկրաինայի դեսպանատան տնտեսական հարցերով խորհրդական Օլեգ Կլինչենկոն Սումգայիթում՝ որտեղից առաքվել է մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակը։
«Այս օգնությունն իսկապես փրկում է ուկրաինացիների կյանքեր, ուկրաինացի ժողովրդին և ապահովում մեր տնտեսության գործունեությունը։ «Նախագահներ Վլադիմիր Զելենսկին և Իլհամ Ալիևը վերջերս հանդիպել են Դավոսի ֆորումում, և այս հանդիպումը դարձավ ևս մեկ իրադարձություն, որը երաշխավորում է մեր ռազմավարական գործընկերությունը, ինչը ցույց է տալիս, որ մեր հարաբերությունները ամուր հիմքեր ունեն», - հայտարարել է նա։
Կլիմչենկոյի խոսքով, հատկանշական է, որ օգնության նոր խմբաքանակի ուղարկումը համընկավ՝ Ուկրաինայի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-րդ տարեդլիցի հետ։

• Олег Клинченко: Гуманитарная помощь из Азербайджана спасает жизни украинского народа
Украина глубоко признательна Азербайджану и лично президенту страны Ильхаму Алиеву за очередную партию гуманитарной помощи. Эта поддержка имеет жизненно важное значение для украинского народа и функционирования экономики страны.
Как передает Report, об этом заявил журналистам Олег Клинченко, советник по экономическим вопросам посольства Украины в Азербайджане в Сумгаите, откуда была отгружена очередная партия гумпомощи.
«Эта помощь действительно спасает украинские жизни, украинский народ и обеспечивает функционирование нашей экономики. Совсем недавно на форуме в Давосе президенты Владимир Зеленский и Ильхам Алиев встретились, и эта встреча стала еще одним событием, гарантирующим наше стратегическое партнерство, показателем, что наши отношения имеют прочную основу», - заявил он.
По словам Климченко, знаково, что отправка новой партии помощи совпадала с датой, когда отмечается 33-я годовщина установления дипломатических отношений между Украиной и Азербайджаном.
«У нас есть общие цели по обеспечению, развитию, гарантированию региональной стабильности, регионального мира и регионального торгового сотрудничества. Рады видеть, как наша экономическая торговля становится более сложной, более комплексной, что выгодно как Азербайджану, так и нам», - заявил Олег Клинченко.