• Օմբուդսմեն. Հայաստանն ավելի քան 30 տարի հրաժարվել է տեղեկատվություն տրամադրել գերիների և պատանդների ճակատագրի մասին
06 Փետրվարի 2025 - 15:39
«Չնայած Ադրբեջանի բազմիցս կոչերին, Հայաստանը չի կատարում միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները և ավելի քան երեսուն տարի հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել գերիների, անհայտ կորածների և պատանդների մասին»:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևայի հայտարարության մեջ՝ կապված Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած համարվող երեք անձանց աճյունների նույնականացման հետ։
Օմբուդսմենը նշել է, որ ազատագրված տարածքներում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմաններում գտնվող մարդկային մնացորդների նույնականացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքում մինչ օրս պարզվել է մոտ 170 ադրբեջանցիների ինքնությունը, և այդ գործընթացը դեռ շարունակվում է։
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը պետք է կատարի միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունները, որոնց նա մասնակից է, չթաքցնի մեր հայրենակիցների ճակատագրի մասին տեղեկությունները և ստույգ տեղեկատվություն տրամադրի սպանվածների հուղարկավորության վայրերի մասին»,- ընդգծել է Սաբինա Ալիևան։

06 Февраля 2025 - 12:15
«Несмотря на неоднократные призывы Азербайджана, Армения не выполняет свои обязательства по международному праву и уже более тридцати лет отказывается предоставлять информацию о пленных, пропавших без вести и заложниках».
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджана Сабины Алиевой в связи с идентификацией останков трех человек, считающихся пропавшими без вести в ходе Первой Карабахской войны.
Омбудсмен отметила, что в результате проведенных работ по идентификации человеческих останков, обнаруженных в массовых захоронениях на освобожденных территориях, на сегодняшний день установлены личности около 170 азербайджанцев, и этот процесс ещё продолжается.
«Мы считаем, что Армения должна соблюдать свои обязательства по международным договорам, участницей которых она является, не скрывать информацию о судьбе наших соотечественников и предоставлять точную информацию о местах захоронения убитых», - подчеркнула Сабина Алиева.