06 Փետրվարի 2025 - 10:12
Ադրբեջանում կենսաթոշակների ինդեքսավորումն իրականացվում է ավտոմատ կերպով՝ էլեկտրոնային եղանակով, առանց դիմումներ կամ փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտության։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Սոցիալական պաշտպանության պետական հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Հիմալայ Մամիշովը։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Աշխատանքային կենսաթոշակների ինդեքսավորման մասին» կարգադրությունը՝ հնարավորություն է տալիս ապահովել կենսաթոշակների հերթական բարձրացում՝ այս տարվա սկզբից իրականացվող սոցիալական բարեփոխումների նոր փաթեթի շրջանակներում, ինչպես նաև այս տարի թոշակառուների սոցիալական պաշտպանության ամրապնդման ոլորտում հետևողական միջոցառումների հաջող շարունակման համար»,- ասել է Մամիշովը։
Նա հիշեցրել է, որ տարեսկզբից իրականացվող սոցիալական նոր փաթեթի շրջանակներում՝ կենսաթոշակները ինդեքսավորվելու են 8,1 տոկոսով։

06 Февраля 2025 - 09:22
Индексация пенсий в Азербайджане производится автоматически в электронном порядке, без необходимости подачи заявлений или предоставления документов.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил председатель правления Государственного фонда социальной защиты Гималай Мамишов.
«Распоряжение президента Ильхама Алиева «Об индексации трудовых пенсий» создает возможность для обеспечения очередного повышения пенсий в рамках нового пакета социальных реформ, реализуемого с начала этого года, а также для успешного продолжения последовательных мер в области усиления социальной защиты пенсионеров и в этом году», - сказал Мамишов.
Он напомнил, что в рамках нового социального пакета, реализуемого с начала года, пенсии будут проиндексированы на 8,1%.
По его словам, повышение охватывает все пенсии, назначенные до 1 января 2025 года, и осуществляется на основе данных Госкомитета статистики об увеличении средней зарплаты за 2024 год.