• Բաքուն և Ուլան Բատորը քննարկել են համագործակցությունը՝ ներդրումների, «կանաչ էներգիայի», լոգիստիկայի ոլորտներում
05 Փետրվարի 2025 - 13:00
Փետրվարի 3-5-ը՝ փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովի գլխավորած Ադրբեջանի կառավարական առաքելությունը այցով գտնվել է Մոնղոլիայում
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, Էլնուր Մամեդովը հանդիպել է՝ Մոնղոլիայի արտաքին գործերի նախարար Բատմունհիյն Բատցեցեգի, ճանապարհների և տրանսպորտի նախարար Դելգերսիհան Բորխուուի և Մոնղոլիայի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Օդբայար Էրդենեցոգտի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են՝ ներդրումների, «կանաչ էներգիայի», լոգիստիկայի ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաև հումանիտար և այլ հարցեր։
Այցի շրջանակներում կայացել է՝ Ադրբեջանի և Մոնղոլիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների երկրորդ փուլը։ Քննարկվել են՝ երկկողմ և բազմակողմ քաղաքական կապերի ընդլայնումը, բարձր մակարդակի փոխայցելությունների իրականացումը, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, հանքարդյունաբերական, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցությունը։

• Баку и Улан-Батор обсудили вопросы сотрудничества в областях инвестиций, «зеленой» энергии, логистики
05 Февраля 2025 - 11:28
3-5 февраля правительственная миссия Азербайджана во главе с заместителем министра иностранных дел Эльнуром Мамедовым находилась с визитом в Монголии.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Эльнур Мамедов встретился с министром иностранных дел Монголии Батмунхийн Батцэцэг, министром дорог и транспорта Дельгерсиханом Борхуу и советником президента Монголии по вопросам внешней политики Одбаяром Эрденецогтом.
На встречах были обсуждены вопросы сотрудничества в областях инвестиций, «зеленой» энергии, логистики, а также гуманитарные и другие вопросы.
В рамках визита состоялся второй раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджана и Монголии. Были обсуждены расширение двусторонних и многосторонних политических связей, реализация встречных визитов на высоком уровне, сотрудничество в торгово-экономической, энергетической, горнодобывающей, транспортной, туристической, гуманитарной и других сферах.
Представители министерств экономики, энергетики, сельского хозяйства, оборонной промышленности и компании AzerGold встретились с представителями профильных госструктур Монголии. Кроме этого, были организованы туры азербайджанской делегации в ряд промышленных зон Монголии.