05 Փետրվարի 2025 - 12:35
Ադրբեջանի տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը X սոցիալական ցանցում կիսվել է՝ Ձեռնարկատիրության զարգացման հիմնադրամի (ՁԶՀ) գործունեության հետ կապված հրապարակմամբ:
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ սոցիալական ցանցում Ջաբբարովի էջին հղումով:
«2023 թ. համեմատ 2024 թվականին Ձեռնարկատիրության զարգացման հիմնադրամից արտոնյալ վարկեր ստացած տնտեսվարող սուբյեկտների թիվն աճել է 74.7%-ով և հասել 5722-ի: Ֆինանսավորված ծրագրերի մեծ մասը (94.7%) իրականացվում է մտարածաշրջաններում։ Ազատագրված տարածքների ձեռներեցները նույնպես օգտվում են երաշխավորված սուբսիդավորման մեխանիզմից, որը խթանում է՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում տարբեր նախագծերի իրականացումը՝ արդյունաբերության, ծառայությունների մատուցման, զբոսաշրջության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
«Ձեռնարկատիրությանը պետական աջակցությունը արագացնում է՝ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը, ավելացնում է զբաղվածությունը ողջ երկրում և խթանում է տնտեսական աճը ազատագրված տարածքներում»,- գրել է Ջաբբարովը։

05 Февраля 2025 - 11:12
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров в социальной сети Х поделился публикацией в связи с деятельностью Фонда развития предпринимательства (ФРП).
«По сравнению с 2023 годом, в 2024 году количество субъектов предпринимательства, получивших льготные кредиты от Фонда развития предпринимательства, увеличилось на 74,7% и достигло 5 722. Большинство профинансированных проектов (94,7%) реализуются в регионах. Предприниматели на освобождённых территориях также пользуются механизмом гарантийного субсидирования, который стимулирует реализацию различных проектов в сфере промышленности, оказания услуг, туризма и сельского хозяйства в Карабахе и Восточном Зангезуре.
Государственная поддержка предпринимательства ускоряет развитие малого и среднего бизнеса, повышает занятость по всей стране и стимулирует экономический рост на освобождённых территориях», – написал Джаббаров.