• S&P. Ադրբեջանում վարկավորման աճը սերտորեն կապված է նավթի գների և ՀՆԱ-ի աճի հետ
S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է՝ ադրբեջանական բանկերի վարկանիշները «bb-» մակարդակում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ վկայակոչելով գործակալությանը, Ադրբեջանի բանկային հատվածը շահում է բարենպաստ մակրոտնտեսական պայմաններից՝ հումքային ապրանքների բարձր գների ֆոնին, որոնք խթանում են վարկի պահանջարկը և բարելավում ակտիվների որակը։
Գործակալությունն ընդգծում է, որ Ադրբեջանում վարկավորման աճը սերտորեն կապված է նավթի գների և ՀՆԱ-ի աճի հետ։
«2024 թվականին վարկավորման ծավալն աճել է մոտավորապես 20%-ով՝ ինչպես մանրածախ, այնպես էլ կորպորատիվ վարկերի հաշվին։ Մենք ակնկալում ենք, որ ենթակառուցվածքային ներդրումները և հիմնական տոկոսադրույքների կրճատումը կխթանեն վարկավորման երկնիշ աճ՝ 2025-26 թվականներին: Բացի այդ, մեր գնահատումներով, գնաճի հաշվառմամբ՝ անշարժ գույքի գները անցած տարի աճել են 10-15%-ով, և մենք ակնկալում ենք, որ դրանք կշարունակեն աճել բարձր միանիշ մակարդակներով՝ 2025 թվականին։ Բանկերի սահմանափակ մասնակցությունը շինարարության ոլորտում (ընդհանուր վարկերի մոտ 5%-ը 2024թ. վերջի դրությամբ) և հիփոթեքային վարկավորմանը (նույն ամսաթվի 15%-ը) մասամբ նվազեցնում է ռիսկի մակարդակը»,- ասվում է գործակալության զեկույցում։

• S&P: Рост кредитования в Азербайджане тесно связан с ценами на нефть и ростом ВВП
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило рейтинги азербайджанских банков на уровне «bb-».
Как сообщает Report со ссылкой на агентство, банковский сектор Азербайджана выигрывает от благоприятных макроэкономических условий на фоне высоких цен на сырьевые товары, которые стимулируют спрос на кредиты и улучшают качество активов.
Агентство подчеркивает, что рост кредитования в Азербайджане тесно связан с ценами на нефть и ростом ВВП.
«В 2024 году объем кредитования увеличился примерно на 20% за счет как розничных, так и корпоративных кредитов. Мы ожидаем, что инвестиции в инфраструктуру и снижение ключевой процентной ставки приведут к двузначным темпам роста кредитования в 2025–2026 годах. Кроме того, по нашим оценкам, с учетом инфляции цены на недвижимость выросли на 10-15% в прошлом году, и мы ожидаем их дальнейшего роста на уровне высоких однозначных показателей в 2025 году. Ограниченное участие банков в строительной отрасли (около 5% от общего объема кредитов на конец 2024 года) и ипотечном кредитовании (15% на ту же дату) частично снижает уровень риска», - говорится в отчете агентства.