• Միլլի Մեջլիսում քննարկվել է Արևմտյան Ադրբեջանից վտարված մարդկանց համար փոխհատուցումը
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Միլլի Մեջլիսի գարնանային նստաշրջանի առաջին նիստում հայտարարել է՝ պատգամավոր Հիքմեթ Բաբաօղլուն։
Նրա խոսքով, Հայաստանը իբր փոխհատուցում է վճարել նրանց.
«Հայաստանի արտգործնախարարի հայտարարությունը՝ և՛ փաստերի, և՛ թվերի խեղաթյուրում է։ Նախ, էթնիկ զտումների է ենթարկվել 300 հազար ադրբեջանցի, այլ ոչ թե 170 հազար, ինչպես ասել է Արարատ Միրզոյանը։ Երկրորդը՝ տրամադրված փոխհատուցումը ադրբեջանցիների տների համար փոխհատուցում չէ։ Որովհետև 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Սպիտակ քաղաքում երկրաշարժ է տեղի ունեցել: 1988 թվականին Հայաստանի անկախ հանրապետություն չկար։ Երկրաշարժի գոտում ապրող ադրբեջանցիներին ԽՍՀՄ բյուջեից որոշակի փոխհատուցումներ են տրամադրվել իրենց տների վերանորոգման համար՝ երկրաշարժի պատճառած վնասը վերացնելու համար։ Բայց այս փոխհատուցումը ծախսելուց հետո, վերանորոգումից հետո տները յուրացվել են հայերի կողմից, իսկ ադրբեջանցիների սեփականության իրավունքը ոտնահարվել է»։

03 Февраля 2025 - 12:25
Как сообщает Armenia.Az, об этом на первом заседании весенней сессии Милли Меджлиса заявил депутат Хикмет Бабаоглу.
По его словам, Армения якобы выплатила им компенсацию:
«Заявление министра иностранных дел Армении является искажением как фактов, так и цифр. Во-первых, этнической чистке подверглись 300 тысяч азербайджанцев, а не 170 тысяч, как сказал Арарат Мирзоян. Во-вторых, предоставленная компенсация не является компенсацией за дома азербайджанцев. Потому что 7 декабря 1988 года в городе Спитак произошло землетрясение. В 1988 году независимой республики Армения не было. Азербайджанцам, проживавшим в то время в районе землетрясения, были предоставлены определенные компенсации на ремонт своих домов из бюджета СССР для устранения причиненного землетрясением ущерба. Но после того, как эта выплаченная компенсация была потрачена, после ремонта дома были присвоены армянами, и права собственности азербайджанцев были растоптаны».