• Ադրբեջանում ահաբեկչական խումբ է վնասազերծվել
Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության և Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները՝ համատեղ համապարփակ միջոցներ են ձեռնարկել՝բացահայտելու և կանխելու՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ կապված արմատական կրոնական ծայրահեղական խմբավորումների անդամների ահաբեկչական գործողությունները։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պետական անվտանգության ծառայությունից, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գուսարի շրջանի բնակիչներ՝ Քյամրան Քերիմխանովը, Ումուդ Գյուլալիևը, Վալերիկ Ադիլովը, Ռիյադ Սաֆարալիևը, Ռովշան Լաչինովը, Նազիմ Զաքիևը և մյուսները, հանցավոր դավադրության մեջ մտնելով Գադիր Հաջիևի հետ, որը նախկինում դատապարտվել էր՝ «Անտառային եղբայրներ» ահաբեկչական խմբավորմանը մասնակցելու համար, համատեղ ահաբեկչական ակտեր են ծրագրել Գուսարի շրջանում։
Իրենց ծրագրերն իրականացնելու համար, վերոնշյալ անձինք Գուսարի շրջանի Խիլ, Ջիբիր և Յասաբ գյուղերի անտառային տարածքում ստորգետնյա կացարաններ են ստեղծել և այնտեղ հավաքել զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր, տեխնիկական սարքեր։ Խմբի անդամ Ալիփաշա Քյամիլովին հետաքննությանը ներգրավելու համար՝ պարզվել է նրա գտնվելու վայրը։ Սակայն նա զինված դիմադրություն է ցույց տվել՝ Գուսար քաղաքի նրա թաքնված հասցեով ժամանած հատուկ նշանակության ջոկատի աշխատակիցներին՝ նետելով երկու RGO-78 ձեռքի նռնակ, ինչի արդյունքում վիրավորվել է հատուկ նշանակության ջոկատի աշխատակիցներից մեկը։ Հատուկ գործողության արդյունքում Ալիփաշա Քյամիլովը վնասազերծվել է։
Ջիբիր գյուղի մերձակայքում գտնվող անտառային տարածքում օպերատիվ հետախուզման և քննչական միջոցառումների ընթացքում՝ հայտնաբերվել են թաքստոցներ, որոնցում թաքնված են եղել անօրինական զինված խմբի անդամներ՝ Գադիր Հաջիևը, Ռիյադ Սաֆարալիևը, Վալերիկ Ադիլովը և Ումուդ Գյուլալիևը։ Նրանք նույնպես զինված դիմադրություն են ցույց տվել՝ կիրառելով պայթուցիկ սարքեր և ոչնչացվել են։
Ապաստարանների զննության ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել են՝ տորֆ, ացետոն, դետոնատորներ, հեռակառավարվող պայթուցիկ մեխանիզմներ, կապարի և արմատուրայի մասեր, 2 «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, 3 որսորդական հրացան, պարկուճ և փամփուշտ, ինչպես նաև միջազգային մակարդակով ճանաչված ահաբեկչական զինված խմբավորման խորհրդանիշը հանդիսացող դրոշ։
Ձեռնարկված անհապաղ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նաև, որ ահաբեկչական խմբավորման անդամ Նազիմ Զաքիևը թաքնվում է Խիլ գյուղի մոտ գտնվող ֆերմայում, իսկ Քյամրան Քարիմխանովը և Ռովշան Լաչինովը՝ Խիլ գյուղի տարածքում։ Նրանք վնասազերծվել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին դիմադրություն ցույց տալու ժամանակ։
Քննությամբ պարզվել են՝ հանցավոր համայնքում ընդգրկված անձանց հետ կապված շրջանակի, նրանց կազմակերպչական ձևի, հագեցվածության և պլանների հետ կապված մանրամասներ և ապացույցներ։
Էթիբար Ահմեդովը, ով ապօրինի ձեռք է բերել ամոնիումի նիտրատ, ուժեղ դյուրավառ հատկություն ունեցող տորֆ, պայթուցիչներ և ապահովիչ լար, դրանցից ինքնաշեն մեթոդներով պայթուցիկ սարքեր է պատրաստել, որոնք թաքցրել է Գուսարում գտնվող «Մոթել» հյուրատանը և մոտակա մեքենաների լվացման կայանի տանիքիում և այդ գործողությունները կատարելիս ստացել է վնասվածքներ՝ այդ սարքերի պայթեցման հետևանքով։
Բացի այդ, հիմնավոր կասկածներ են հաստատվել, որ Շարաֆեդդին Մահմուդովը, Էթիբար Ահմեդովը և մյուսները, ովքեր Գուսարի շրջանի բնակիչներ են, ներգրավված են՝ Ադրբեջանի Հանրապետության օրենսդրությամբ չնախատեսված զինված կազմավորման գործունեության, այդ թվում՝ այս զինված խմբին պայթուցիկ և այլ նյութեր մատակարարելու մեջ։

• В Азербайджане обезвредили террористическую группировку
Сотрудники Службы государственной безопасности и Министерства внутренних дел Азербайджана предприняли совместные комплексные меры по выявлению и пресечению террористических действий членов радикальных религиозно-экстремистских группировок, связанных с международными террористическими организациями.
Как сообщили Armenia.Az в СГБ, в результате проведенных оперативно-следственных мероприятий было установлено, что жители Гусарского района Кямран Керимханов, Умуд Гюлалиев, Валерик Адилов, Рияд Сафаралиев, Ровшан Лачинов, Назим Закиев и другие, войдя в преступный сговор с Гадиром Гаджиевым, ранее осужденным за участие в террористической группировке «Лесные братья», совместно планировали террористические акты на территории Гусарского района.
Для реализации своих планов вышеуказанные лица создали подземные убежища в лесном массиве в селах Хиль, Джибир и Ясаб Гусарского района, собрали там оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества, технические устройства. Для привлечения к следствию члена группировки Алипаши Кямилова, было установлено его местонахождение. Однако он оказал вооруженное сопротивление сотрудникам спецназа, которые прибыли по адресу, где он скрывался в городе Гусар, бросив две ручные гранаты марки «РГО-78», в результате чего один из спецназовцев был ранен. В результате спецоперации Алипаша Кямилов был обезврежен.
В ходе оперативно-розыскных и следственных мероприятий в лесной местности вблизи села Джибир были обнаружены тайники-укрытия, в которых прятались члены незаконного вооруженного формирования — Гадир Гаджиев, Рияд Сафаралиев, Валерик Адилов и Умуд Гюлалиев. Они также оказали вооруженное сопротивление, применив взрывные устройства, были уничтожены.
В ходе осмотра укрытий в них были обнаружены и изъяты торф, ацетон, детонаторы, дистанционно управляемые взрывные механизмы, детали свинца и арматуры, 2 автомата «Калашников», 3 охотничьих ружья, патроны и пули, а также флаг, являющийся символом вооруженного формирования, признанного на международном уровне террористической организацией.
Также в результате принятых незамедлительных мер было выявлено, что член террористической группировки Назим Закиев скрывается на ферме недалеко от села Хиль, а Камран Каримханов и Ровшан Лачинов на территории села Хиль, они были нейтрализованы при сопротивлении сотрудникам правоохранительных органов.
Следствием были установлены детали и доказательства, связанные с кругом лиц, входящих в преступное сообщество, с их организационной формой, оснащением и планами.
Этибар Ахмедов, незаконно добывший нитрат аммония, торф с сильными горючими свойствами, детонаторы и огнепроводный шнур, изготовил из них кустарным способом взрывные устройства, которые он спрятал в гостевом доме «Мотель», расположенный в Гусаре и на крыше ближайшей автомойки, занимаясь указанными действиями получил увечья в результате детонации этих устройств.
Кроме того, были установлены обоснованные подозрения, что Шарафеддин Махмудов, Этибар Ахмедов и другие, являющиеся жителями Гусарского района, причастны к деятельности вооруженного формирования, не предусмотренной законодательством Азербайджанской Республики, в том числе к снабжению этого вооруженного формирования взрывчатами веществами и другими материалами.
Члены указанной преступной банды - Этибар Ахмедов, Рагим Мирзабеков, Давид Рашидов, Шарафеддин Махмудов, Абугюль Бабаев и Эльчин Алирзаев были привлечены к ответственности в качестве обвиняемых по расследуемому уголовному делу в соответствии со статьями 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6 (подготовка к терроризму на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и религиозного фанатизма с применением огнестрельного оружия и предметов, используемых в качестве оружия, в виде преступного сообщества (преступной организации) и другими статьями Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, по решению суда, в отношении них была принята мера пресечения под стражу.