28 Հունվարի 2025 - 13:18
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով թուրքական մամուլին, այս մասին հայտնել է ընկերության նախագծի ղեկավար Աքրամ Թութունչուն։
Նրա խոսքով, ջրամբարը նախատեսված է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ոռոգման ջրով ապահովելու համար։
Թութունչուն նշել է, որ բացի ջրամբարից, ընկերությունը կառուցել է Ֆիզուլիից Շուշա տանող երկու ճանապարհ (ներառյալ Հաղթանակի ճանապարհը): Այսինքն՝ ընդհանուր առմամբ, իր ավանդն է ներդրել ազատագրված տարածքներում 3 ռազմավարական նախագծի իրականացման գործում։
Հիշեցնենք, որ Զաբուխչայի ջրամբարի տարողությունը կազմում է 27 մլն խմ ջուր։ Ջրամբարից ոռոգման հիմնական ջրանցքի հզորությունը 6,2 մ³/վ է: Ջրամբարն ի վիճակի է ոռոգման ջրով ապահովել Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջանների 12,1 հազար հեկտար հողատարածք։

28 Января 2025 - 10:27
Турецкая компания Cengiz İnşaat завершила строительство Забухчайского водохранилища в Лачинском районе.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на турецкую прессу, об этом рассказал менеджер проекта компании Акрам Тютюнчю.
По его словам, водохранилище предназначено для обеспечения поливной водой сельскохозяйственных угодий на освобожденных территориях Азербайджана.
Менеджер отметил, что, помимо во дохранилища, компания осуществила строительство двух автомобильных дорог из Физули в Шушу (включая дорогу Победы), в общей сложности внеся вклад в 3 стратегических проекта на освобожденных территориях.
Напомним, что Забухчайское водохранилище вмещает 27 млн кубометров воды. Пропускная способность магистрального оросительного канала от водохранилища составляет 6,2 м³/с. Водохранилище способно обеспечивать поливной водой 12,1 тыс. га земель в Губадлинском и Зангиланском районах.