• «Ադրբեջանական երկաթուղիներ»-ը՝ Ղարաբաղում վերականգնողական աշխատանքների մասին
«Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն, օգտագործելով ազատագրված տարածքներում աշխատանքային գնացքները, ակտիվորեն մասնակցում է սեփական ենթակառուցվածքների վերականգնման և վերակառուցման նախագծերի իրականացմանը:
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ընկերությանը։
Այս ուղղությամբ.
Նախագահ Իլհամ Ալիևը 2021 թվականին դրեց Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղային գծի հիմքը։ Քիչ անց սկսվեցին երկաթուղային գծի նախագծումն ու կառուցումը։ Ներկայումս Հորադիզ-Աղբենդ երկաթգծի շինարարական աշխատանքների 60 տոկոսն ավարտված է։
Նաև 2021 թվականին մեկնարկեց Բարդա-Աղդամ երկաթուղային գծի նախագծումն ու կառուցումը։ Ներկայում այս գծի նախագծային աշխատանքների 95 տոկոսը և շինարարական աշխատանքների 94 տոկոսն ավարտված են։ Առաջին փուլում ավարտվել են Բարդա, Քոչարլի, Թեզեքենդ կայանների և սպասարկման շենքերի շինարարությունը։ Երկրորդ փուլում աշխատանքները շարունակվում են Աղդամի երկաթուղային և ավտոկայանային համալիրում։ Բացի այդ, սկսվել են Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհի վերականգնման նախագծային աշխատանքները։

24 Января 2025 - 14:05
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД), используя рабочие поезда на освобожденных территориях, активно участвует в реализации проектов восстановления и восстановлении собственной инфраструктуры.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на АЖД.
В этом направлении:
В 2021 году Президент Ильхам Алиев заложил фундамент железнодорожной линии Горадиз–Агбенд. Чуть позже началось проектирование и строительство железнодорожной линии. В настоящее время завершено 60 процентов строительных работ железнодорожной линии Горадиз–Агбенд.
Также в 2021 году стартовало проектирование и строительство железнодорожной линии Барда-Агдам. На данный момент завершено 95 процентов проектных работ и 94 процента строительных работ на этой линии. На первом этапе завершено строительство станций Барда, Кочарли, Тезекенд и служебных зданий. На втором этапе продолжаются работы в Агдамском железнодорожном и автовокзальном комплексе. Кроме того, начаты проектные работы по восстановлению дороги Агдам–Ханкенди.