• Ադրբեջանը 10 տարում երկու անգամ ավելացրել է ծովային տրանսպորտային փոխադրումները
Չնայած վերջին 10 տարիների ընթացքում շարունակվող համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամերին, պատերազմներին և համավարակներին՝ Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ իրականացվող լայնածավալ տրանսպորտային և լոգիստիկ նախագծերի շնորհիվ՝ զգալի դրական արդյունքներ են ձեռք բերվել Միջին միջանցքով բեռնափոխադրումների ոլորտում։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է՝ «Ադրբեջանական Կասպյան նավագնացություն» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեհման Մեհդիևը, ում խոսքերով, այս դինամիկան արտացոլված է նաև՝ լաստանավերով փոխադրվող տրանսպորտային միջոցների (TIR) և վագոնների թվում։
Այսպես, եթե 2015 թվականին փոխադրվել է 38 079 միավոր ավտոմոբիլ (TIR) և վագոն, ապա 2024 թվականին այդ թիվը հասել է 77 071 միավորի։

• Азербайджан за 10 лет вдвое увеличил морские транспортные перевозки
Несмотря на продолжающиеся в последние 10 лет глобальные экономические кризисы, войны и пандемии, благодаря крупномасштабным проектам в сфере транспорта и логистики, реализуемым под руководством президента Ильхама Алиева в Азербайджане, были достигнуты значительные положительные результаты в грузоперевозках по Среднему коридору.
Об этом сообщил Armenia.Az руководитель пресс-службы ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company) Мехман Мехдиев, по словам которого, эта динамика также отражается в количестве автотехники (ТIR) и вагонов, перевозимых паромами.
Так, если в 2015 году было перевезено 38 079 единиц автотехники (ТIR) и вагонов, то в 2024 году это число достигло 77 071 единицы.