23 Հունվարի 2025 - 17:16
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այսօր կայացած հանձնաժողովի նիստում նման առաջարկով հանդես է եկել գիտության և կրթության խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Ջեյհուն Մամեդովը։
Նրա խոսքով, գարնանային նստաշրջանի կարևոր հարցերից մեկն էլ «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքի ընդունումն է.
«Կրթական համայնքը անհամբեր սպասում է օրենքի ընդունմանը, որը ներառում է բազմաթիվ առանցքային ասպեկտներ: Դրանցից մեկը դոկտորանտուրայի տևողության կրճատումն է մինչև մեկ տարի։ Վստահ եմ, որ օրենքը մոտ ապագայում կընդունվի և կարևոր քայլ կլինի մեր կրթական համակարգի զարգացման համար»,- ասել է նա։
Միլլի Մեջլիսի հանձնաժողովի անդամ Ազիզ Ալեքպերլին առաջարկել է Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքի նախագիծը ներառել խորհրդարանի գարնանային նստաշրջանի օրակարգում:

• В Азербайджане предложено провести совместные слушания по закону о высшем образовании
Как сообщает Report, с таким предложением выступил член парламентского комитета по науке и образованию Джейхун Мамедов на сегодняшнем заседании комитета.
По его словам, одним из важных вопросов весенней сессии является принятие закона «О высшем образовании»:
«Образовательное сообщество с нетерпением ожидает принятия закона, который включает множество ключевых аспектов. Один из них — сокращение срока докторантуры до одного года. Уверен, что принятие закона произойдет в ближайшее время и станет важным шагом для развития нашей системы образования», - сказал он.
Член комитета Милли Меджлиса Азиз Алекберли предложил включить законопроект «О высшем образовании» в повестку дня весенней сессии парламента.