• Իլհամ Ալիևը Դավոսում հանդիպել է Խորվաթիայի վարչապետի հետ
Հունվարի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Դավոսում հանդիպել է Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ՝ հակառակ կողմի խնդրանքով։
Հանդիպմանն ընդգծվել է, որ Բաքվում կայացած COP29 համաժողովը շատ կարևոր որոշումներ է ընդունել կլիմայի գլոբալ օրակարգն առաջ մղելու համար։
Ադրբեջանի նախագահը և Խորվաթիայի վարչապետը բարձր են գնահատել՝ մեր երկրների միջև հարաբերությունների և համագործակցության առկա մակարդակը, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում։ Հատկապես ընդգծվել է՝ Ադրբեջանի դերը Խորվաթիայի էներգետիկ անվտանգության գործում, քննարկվել են՝ Ադրբեջանից Խորվաթիա գազի արտահանման ծավալների մեծացման հեռանկարները։
Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ այսօր Ադրբեջանը գազ է արտահանում եվրոպական 10 երկրներ, որոնցից ութը Եվրամիության անդամ են։ Ընդգծվել է, որ ԵՄ-ն Ադրբեջանը դիտարկում է որպես էներգիայի համաեվրոպական մատակարար։

• Ильхам Алиев встретился в Давосе c премьер-министром Хорватии
22 января президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился в Давосе с премьер-министром Хорватии Андреем Пленковичем на основании обращения противоположной стороны.
На встрече было подчеркнуто, что в рамках проведенной в Баку конференции COP29 были приняты очень важные для продвижения глобальной климатической повестки решения.
Президент Азербайджана и премьер-министр Хорватии высоко оценили существующий уровень отношений и сотрудничества между нашими странами, в частности в энергетическом секторе. Особо была подчеркнута роль, которую Азербайджан играет в энергетической безопасности Хорватии, были обсуждены перспективы увеличения экспорта газа из Азербайджана в Хорватию.
Ильхам Алиев сообщил, что сегодня Азербайджан экспортирует газ в 10 европейских стран, восемь из которых являются членами Европейского союза. Было подчеркнуто, что ЕС расценивает Азербайджан в качестве панъевропейского поставщика энергии.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам развития сотрудничества между нашими странами в различных сферах и развития связей Азербайджана с Европейским союзом.