• COP29. Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Բաքվում ընդունված որոշումների կարևորության մասին
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Սուրբ Աթոռում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ղեկավարների հետ այսօր կայացած ավանդական ամենամյա հանդիպման ժամանակ ընդգծել է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) կարևորությունը, որն անցկացվել է Բաքվում:
Ինչպես հաղորդում է Azertac-ը, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հիշեցրել է, որ COP29-ում կարևոր որոշումներ են կայացվել, այդ թվում՝ ֆինանսական ռեսուրսների հատկացում կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարի միջոցառումների համար։
«Վստահ եմ, որ դա մեզ թույլ կտա վերաբաշխել ռեսուրսները բազմաթիվ երկրների միջև, որոնք մեծապես տուժել են կլիմայական ճգնաժամից և գտնվում են հսկայական տնտեսական պարտքի բեռի տակ: Այս կապակցությամբ ես խնդրում եմ հարուստ երկրներին ներել աղքատ երկրների պարտքերը, որոնք երբեք չեն կարողանա վճարել իրենց պարտքերը։ «Սա սոսկ համերաշխություն կամ առատաձեռնություն չէ, դա, առաջին հերթին, արդարության ակտ է անհավասարության նոր ձևի համատեքստում, որը մենք տեսնում ենք այսօր, հատկապես գլոբալ Հյուսիսի և գլոբալ Հարավի միջև», - ընդգծել է Պոնտիֆիկոսը:

09 Января 2025 - 15:35
Глава Римско-католической церкви Папа Франциск на состоявшейся сегодня традиционной ежегодной встрече с руководителями дипломатического корпуса, аккредитованного при Святом Престоле, подчеркнул важность проведенной в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщает Азертадж, Папа Франциск напомнил, что на COP29 были приняты важные решения, в том числе о выделении финансовых ресурсов на меры по борьбе с последствиями климатических изменений.
«Уверен, что это позволит перераспределить ресурсы среди многих стран, сильно пострадавших от климатического кризиса и находящихся под огромным экономическим долговым бременем. В связи с этим я прошу богатые государства простить долги бедных стран, которые никогда не смогут выплатить свои задолженности. Это не просто солидарность или щедрость, это, прежде всего, акт справедливости на фоне новой формы неравенства, которую мы наблюдаем сегодня, особенно между глобальным Севером и глобальным Югом», — подчеркнул понтифик.