• Բաքվում սկսվել է հայ ռազմական հանցագործների գործերով դատավարությունը
Հայտնի է դարձել Բաքվում ձերբակալված հայ ռազմական հանցագործների քրեական գործի քննության մեկնարկի ամսաթիվը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ քրեական գործով Բաքվի ռազմական դատարանի առաջին (նախապատրաստական) նիստը նշանակված է ուրբաթ օրը՝ հունվարի 17-ին։
Գործը գտնվում է Բաքվի ռազմական դատարանի նախագահ Զեյնալ Աղաևի վարույթում։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված հետաքննության ընթացքում հիմնավոր կասկածներ են առաջացել, որ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Դավիթ Իշխանյանը, զբաղեցնելով «ԼՂՀ նախագահի» և «նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր պաշտոնակատարի» պաշտոնները, մասնակցել են Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում կազմակերպությունների, գերատեսչությունների և անհատների վրա հարձակումներ իրականացրած ապօրինի զինված խմբավորումների գործողությունների կազմակերպմանը և համակարգմանը:
Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Դավիթ Իշխանյանը նաև կասկածվում են ապօրինի կերպով կազմակերպված խմբի կազմում հրազեն, դրանց բաղադրամասեր, ռազմամթերք, պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, տեղափոխելու, պահելու, փոխադրելու և կրելու, անօրինական զինված կազմավորումների ահաբեկչական գործողությունները ֆինանսավորելու համար ֆինանսական միջոցներ և այլ գույք հավաքելու և հատկացնելու մեջ։

06 Января 2025 - 16:31
Названа дата начала рассмотрения уголовного дела армянских военных преступников, находящихся под арестом в Баку.
Как сообщает Armenia.Az, первое (подготовительное) заседание Бакинского военного суда по уголовному делу назначено на пятницу, 17 января.
Дело передано в производство председателю Бакинского военного суда Зейналу Агаеву.
Напомним, что в ходе расследования, проведённого Службой национальной безопасности Азербайджана, появились обоснованные подозрения в том, что Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Давид Ишханян, занимая «посты» «президента Нагорно-Карабахской Республики» и «временно исполняющего обязанности президента», участвовали в организации и координации на территории Азербайджанской Республики действий незаконных вооруженных формирований, которые совершали нападения на организации, управления и отдельных лиц, повлекшие гибель людей и другие тяжелые последствия, снабжали эти формирования, боеприпасами, взрывчатыми веществами, военной техникой и армейским снаряжением.
Бако Саакян, Аркадий Гукасян и Давид Ишханян также подозреваются в незаконном приобретении, передаче, хранении, перевозке и ношении огнестрельного оружия, его комплектующих, боеприпасов, взрывных устройств в составе организованной группировки, сборе и выделении денежных средств и иного имущества для финансирования террористических актов незаконными вооруженными формированиями.