• Ալիևը՝ Ակտաուում տեղի ունեցած ավիավթարի մասին: «Պահանջում ենք արդարություն և պատիժ մեղավորներին»
Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այս աղետում (ինքնաթիռի վթարը Ակտաուում - Խմբ.) Ադրբեջանի քաղաքացիների զոհվելու համար մեղավորները Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչներն են։ Եվ մենք պահանջում ենք արդարություն, պահանջում ենք պատիժ մեղավորներին, պահանջում ենք լիարժեք թափանցիկություն և մարդկային վարքագիծ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է ինքնաթիռի կործանման հետևանքով զոհված անձնակազմի ընտանիքի անդամների և ողջ մնացած բորտուղեկցորդների հետ հանդիպմանը։
Նշելով, որ այժմ ընթանում է սև արկղերի վերծանման գործընթացը, պետության ղեկավարն ասել է. «Վստահ եմ, որ մոտ ապագայում մենք կիմանանք նախնական արդյունքը, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի, հայտնի կդառնա տեղի ունեցած ողբերգության ողջ պատկերը։ Եվ սա, բնականաբար, կարևոր կետ է լինելու այս ողբերգության ամբողջական հետաքննության և դրա մեղավորների պատժման գործում»։

• Алиев об авиакатастрофе в Актау: «Мы требуем справедливости и наказания виновных»
Могу с уверенностью сказать, что вина за то, что азербайджанские граждане погибли в этой катастрофе (авиакатастрофа в Актау – ред.), лежит на представителях Российской Федерации. И мы требуем справедливости, мы требуем наказания виновных, мы требуем полной прозрачности и человеческого поведения.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом Президент Ильхам Алиев сказал на встрече с членами семей погибшего в авиакатастрофе экипажа и выжившими бортпроводниками.
Отметив, что сейчас идет процесс расшифровки черных ящиков, глава государства сказал: «Уверен, что в ближайшее время мы узнаем предварительный результат, и все встанет на свои места, вся картина произошедшей трагедии будет известна. И это, естественно, будет важным моментом в деле полного расследования этой трагедии и наказания виновных в ней».