• Ի.Ալիևը շնորհավորել է Ադրբեջանի ուղղափառ համայնքին
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, իր շնորհավորական ուղերձում նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղղափառ քաղաքացիներին մաղթել է՝ առողջություն, երջանկություն և առատություն՝ ընդգծելով Ադրբեջանում հանդուրժողականության և փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտը։
«Սիրելի հայրենակիցներ.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ողջ քրիստոնեական համայնքին՝ Սուրբ ծննդյան տոնի առթիվ, բոլորիդ մաղթում եմ առողջություն և երջանկություն։
Դարեր շարունակ Ադրբեջանում քրիստոնեական կրոնի ներկայացուցիչները գոյակցում են այլ ազգերի և դավանանքների ներկայացուցիչների հետ՝ լավ բարեկամության, խաղաղության և հանգստության մթնոլորտում։ Մեր երկրում էթնոմշակութային բազմազանության և հանդուրժողականության հարուստ ավանդույթների պահպանումը, համաշխարհային մասշտաբով միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության զարգացմանն աջակցություն ցուցաբերելը՝ մեր քաղաքականության հիմնական ուղղություններն են։
Մեր հասարակության մեջ հաստատվել են ժողովրդավարական, իրավական պետականության և պետության ու կրոնի միջև առաջադեմ հարաբերությունների սկզբունքները։ Ադրբեջանում, որը հայտնի է որպես բազմամշակութայնության օրինակելի տարածք, բոլորը, անկախ լեզվից, կրոնից, էթնիկ պատկանելությունից, ունեն հավասար իրավունքներ և ազատություններ։ Մեր քրիստոնյա հայրենակիցները նույնպես արժանիորեն պահպանում են իրենց սովորույթներն ու ավանդույթները՝ ազատորեն կատարելով իրենց համոզմունքներին համապատասխան ծեսեր ու արարողություններ, բարեխղճորեն կատարելով իրենց քաղաքացիական պարտքը և ակտիվորեն մասնակցելով Ադրբեջանի հասարակական-քաղաքական, սոցիալ-մշակութային կյանքին»։

06 Января 2025 - 09:16
Как сообщает Armenia.Az, в поздравлении президент Ильхам Алиев пожелал здоровья, счастья и изобилия православным гражданам, подчеркнув атмосферу толерантности и взаимоуважения в Азербайджане.
Сердечно поздравляю всю христианскую общину Азербайджана со священным праздником Рождества, желаю всем вам здоровья и счастья.
На протяжении веков в Азербайджане представители христианской религии сосуществуют с представителями других народов и конфессий в атмосфере доброй дружбы, мира и спокойствия. Сохранение этнокультурного разнообразия и богатых традиций толерантности в нашей стране, оказание поддержки развитию межкультурного и межрелигиозного диалога в глобальном масштабе являются основными направлениями нашей политики.
В нашем обществе утвердились принципы демократической, правовой государственности, прогрессивные отношения между государством и религией. В Азербайджане, известном как образцовое пространство мультикультурализма, все, независимо от языка, религии, этнической принадлежности, обладают равными правами и свободами. Наши соотечественники-христиане также достойно сохраняют свои обычаи и традиции, свободно совершая ритуалы и обряды в соответствии со своими убеждениями, добросовестно выполняют гражданский долг, активно участвуют в общественно-политической, социально-культурной жизни Азербайджана.
В Азербайджане ежегодно торжественно отмечают Рождество – символ обновления, веры в будущее, милосердия и сострадания между людьми. Пусть этот светлый праздник принесет вашим семьям радость и счастье, вашим домам - изобилие и достаток.