• ԱԱՀ-ն՝ Տեր-Պետրոսյանի 32 տարվա վաղեմության ելույթի մասին
Հայաստանի նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթն ապացուցում է՝ այս երկրի քաղաքական շրջանակներում ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ արմատացած ռասիզմն ու ատելությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ 1993 թվականի հուլիսի 23-24-ը «Երկրապահ»-ի ժողովում՝ Տեր-Պետրոսյանի Youtube-ում տարածված ելույթի տեսագրության վերաբերյալ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Այս ձայնագրությունը վկայում է, որ Հայաստանը էթնիկ զտումների քաղաքականություն է վարել ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ՝ հետևելով «Չկա բնակչություն, չկա խնդիր» մոտեցմանը։ 1987 թվականին Հայաստանի կողմից սկսված հակամարտության նպատակը՝ ադրբեջանական տարածքների հաշվին մոնոէթնիկ տարածք, առասպելական «Մեծ Հայաստան» ստեղծելն էր, և Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները շարունակում են այդ հանցավոր գործողությունները՝ թույլ չտալով տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձը։
Թեև այդ իրադարձություններից անցել է ավելի քան 30 տարի, սակայն հայ հասարակությունը և հայկական սփյուռքը կամ փորձում են թաքցնել, կամ աջակցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերոհիշյալ ելույթը։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտել Երևանի կողմից իրականացվող ռասիզմի քաղաքականությունը և կոչ անել Հայաստանին՝ երկխոսություն սկսել Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

05 Января 2025 - 21:39
Выступление бывшего президента Армении Левона Тер-Петросяна доказывает глубоко укоренившийся в политических кругах этой страны расизм и ненависть к азербайджанскому народу.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии Общины Западного Азербайджана к распространенной в Youtube видеозаписи с выступлением Тер-Петросяна на собрании «Еркрапа» 23-24 июля 1993 года.
«Данная запись доказывает, что Армения проводила политику этнических чисток против азербайджанского народа, придерживаясь подхода «Нет населения, нет проблем». Целью конфликта, начатого Арменией в 1987 году, было создание моноэтнического пространства, мифической «Великой Армении» за счет азербайджанских территорий, и нынешние армянские власти продолжают эти преступные действия, не допуская возвращения депортированных азербайджанцев.
Хотя с тех событий прошло более 30 лет, армянское общество и армянская диаспора либо пытаются скрыть, либо поддерживают вышеупомянутое выступление Левона Тер-Петросяна. Мы призываем международное сообщество осудить проводимую Ереваном политику расизма и призвать Армению начать диалог с Общиной Западного Азербайджана», — говорится в комментарии.