• Ադրբեջանում թմրամոլների շրջանում ՄԻԱՎ-ով վարակվածների թիվը նվազում է
Ադրբեջանի երեք կենտրոնում ներկայումս մեթադոնային փոխարինող թերապիայի ծրագրով բուժում է ստանում 849 մարդ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նրանցից 328-ը բուժվում է Թմրամիջոցների բուժման հանրապետական կենտրոնում, 378-ը՝ ՁԻԱՀ-ի հանրապետական կենտրոնում, 143-ը՝ Սումգայիթի նարկոլոգիական կենտրոնում։
ՁԻԱՀ-ի հանրապետական կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ թմրամոլների շրջանում նվազում է մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով (ՄԻԱՎ) վարակման նոր դեպքերը։
Նոյեմբերի վերջի դրությամբ Ադրբեջանի ՄԻԱՎ վարակակիր 70 քաղաքացի (6,6%) եղել է ներարկային թմրամիջոց օգտագործող։

19 Декабря 2024 - 11:15
В настоящее время в Азербайджане в трех центрах лечение по программе заместительной терапии метадоном проходят 849 человек.
Как сообщает Armenia.Az, 328 из них находятся на лечении в Республиканском наркологическом центре, 378 – в Республиканском центре по борьбе со СПИДом, 143 – в Сумгайытском наркологическом центре.
Согласно информации Республиканского центра по борьбе со СПИДом, в стране наблюдается снижение числа новых случаев заражения вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) среди наркозависимых.
По состоянию на конец ноября 70 человек (6,6%) ВИЧ-инфицированных граждан Азербайджана являлись потребителями инъекционных наркотиков.