• Հիքմեթ Հաջիևը կմասնակցի Stratcom Summit'24 ֆորումին
2024 թվականի դեկտեմբերի 13-14-ը Ստամբուլում կանցկացվի՝ Ռազմավարական հաղորդակցության 4-րդ միջազգային ֆորումը (Stratcom Summit'24), որը կազմակերպել է Թուրքիայի նախագահի հաղորդակցության հարցերի գրասենյակը։
Ինչպես գրում է UzDaily-ն, ֆորումը, որն անցկացվում է «ԱԻ-ն հաղորդակցության մեջ. միտումներ, ծուղակներ և անցումներ» թեմայով, կհավաքի աշխարհի տարբեր երկրների կապի ոլորտի առաջատար փորձագետներին՝ քննարկելու արհեստական ինտելեկտի կողմից առաջացած փոխակերպումները:
Ֆորումը կբացվի՝ Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազի և Թուրքիայի նախագահի հաղորդակցության գրասենյակի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունի ելույթներով։ Համաժողովին կմասնակցեն նաև Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, տեղեկատվության և կապի նախարարներ, ինչպես նաև մի շարք երկրների կապի ծառայությունների ղեկավարներ։
Stratcom Summit'24-ը՝ Թուրքիայի հաղորդակցության ամենամեծ գագաթնաժողովը, կկենտրոնանա հաղորդակցության ոլորտում արհեստական ինտելեկտի կողմից առաջացած վերափոխումների քննարկման վրա: Թեմաները ներառում են արդի հարցեր, ինչպիսիք են՝ հանրային հաղորդակցությունը, նոր ռազմավարությունները, լրագրությունը, թվային լրատվամիջոցները, դիվանագիտությունը, ապատեղեկատվության դեմ պայքարը և ճգնաժամային կառավարումը, թվային էթիկան և կիբերանվտանգությունը:
Ֆորումը կանդրադառնա նաև ԱԻ-ի կիրառմանը՝ ճգնաժամային հաղորդակցության, կիբերանվտանգության, լրագրության մեջ, ինչպես նաև ԱԻ-ի ազդեցությանը դիվանագիտության և արտաքին քաղաքականության վրա:
Ֆորումին կմասնակցեն ավելի քան 3000 հյուրեր 30 երկրներից: Ծրագիրը ներառում է 8 պանել, 4 դասախոսություն և 6 դեմառդեմ նիստեր՝ աշխարհի առաջատար փորձագետների մասնակցությամբ։

• Хикмет Гаджиев примет участие в работе форума Stratcom Summit'24
13–14 декабря 2024 года в Стамбуле пройдет 4-й Международный форум стратегической коммуникации (Stratcom Summit'24), организованный Управлением по коммуникациям президента Турции.
Как сообщает UzDaily, форум, проходящий под темой «ИИ в коммуникациях: тренды, ловушки и переходы», соберет ведущих специалистов в области коммуникаций со всего мира, чтобы обсудить трансформации, вызванные искусственным интеллектом.
Открытие форума состоится с речей вице-президента Турции Джевдета Йылмаза и главы Управления по коммуникациям президента Турции Фахреттина Алтуна. В форуме также примут участие министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев, министры информации и связи, а также руководители коммуникационных служб ряда стран.
Форум Stratcom Summit'24, крупнейший коммуникационный саммит Турции, будет посвящен обсуждению трансформаций, вызванных искусственным интеллектом в области коммуникаций. Темы включают такие актуальные вопросы, как публичная коммуникация, новые стратегии, журналистика, цифровые медиа, дипломатия, борьба с дезинформацией и управление кризисами, цифровая этика и кибербезопасность.
На форуме также будут рассмотрены вопросы использования ИИ в кризисных коммуникациях, кибербезопасности, журналистике, а также влияние ИИ на дипломатию и внешнюю политику.
Форум соберет более 3 000 гостей из 30 стран. В программе — 8 панелей, 4 лекции и 6 сессий один на один с участием ведущих мировых экспертов.