• Ջորջ Դիկ. Ադրբեջանը և Իսրայելը համագործակցում են անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում
11 Դեկտեմբերի 2024 - 13:34
«Ժողովուրդների միջև բարեկամությունը թույլ է տվել Ադրբեջանին և Իսրայելին՝ կառուցել ամուր հարաբերություններ, որոնք զարգանում են տարբեր ուղղություններով»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ AnewZ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Ջորջ Դիկը։
«Մեր նավթի մեծ մասը ստացվում է Ադրբեջանից։ Ինչպես գիտեք, ադրբեջանական SOCAR ընկերությունը այժմ պատրաստվում է մրցույթ հայտարարել՝ Իսրայելում գազի հետախուզման համար։ Երկրները համագործակցում են նաև՝ անվտանգության և ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի ոլորտում։ Ավելի ու ավելի շատ ենք տեսնում համագործակցության զարգացումը մարդկանց, բիզնեսի, մշակույթի մակարդակով։
Կարծում եմ, որ անցյալ մարտին Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումն իսկապես հիմք ստեղծեց՝ Ադրբեջանի համար ապրանքներ արտահանելու և իսրայելական ժողովրդին ադրբեջանական մշակույթը ներկայացնելու, ինչպես նաև մեր երկրների միջև կամուրջներ կառուցելու փորձի համար։ Չմոռանանք, որ Իսրայելում ապրում է 880.000 մարդ, ովքեր կապեր ունեն այստեղ, ընտանիքներ, կամ անցյալում ապրել են այստեղ կամ արտագաղթել: Այսպիսով, մեր ժողովուրդների միջև կա շատ ամուր կամուրջ, և այժմ մենք աշխատում ենք կամուրջների, բիզնեսի և մշակույթի ոլորտներում, և ես կարծում եմ, որ ուղիղ չվերթներն ու զբոսաշրջությունը հանդիսանում են հիմնական գործոնները:
Շնորհավորում եմ AZAL-ին նոյեմբերի 30-ից Իսրայել ուղիղ չվերթները վերականգնելու որոշման կապակցությամբ։ Սա շատ լավ նշան է երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման համար։ Կածում եմ, որ 12 ամսից հետո, մենք ավելի լավ վիճակում կլինենք՝ ամրապնդելով մեր ռազմավարական հարաբերությունները և մարդկանց միջև կապերը»,- ասել է դեսպանը։

• Джордж Дик: Азербайджан и Израиль сотрудничают в области безопасности и борьбы с терроризмом
«Дружба между народами позволила Азербайджану и Израилю построить прочные отношения, которые развиваются в различных направлениях».
Как сообщает Аrmenia.Az, об этом заявил посол Израиля в Азербайджане Джордж Дик в интервью телеканалу AnewZ.
«Большая часть нашей нефти поступает из Азербайджана. Как вы знаете, азербайджанская компания SOCAR сейчас собирается объявить тендер на разведку газа в Израиле. Страны также сотрудничают в области безопасности, совместной борьбы с терроризмом. Всё больше и больше мы видим развитие сотрудничества на уровне людей, бизнеса, и культуры.
Я считаю, что открытие посольства Азербайджана в Израиле в марте прошлого года действительно создало базу для Азербайджана, чтобы экспортировать товары и знакомить израильский народ с азербайджанской культурой, а также попытаться построить мосты между нашими странами. Не стоит забывать, что в Израиле проживает 880 000 человек, у которых есть связи здесь, семьи или они жили здесь в прошлом, эмигрировали. Так что между нашими народами очень прочный мост, и теперь мы работаем над мостами в деловой и культурной сфере, и я думаю, что прямые рейсы и туризм являются основными факторами.
Я поздравляю AZAL с решением восстановить прямые рейсы в Израиль с 30 ноября. Это очень хороший знак для укрепления отношений между странами. Иншаллах, через 12 месяцев мы будем в ещё лучшем положении, укрепляя наши стратегические отношения и связи между людьми», – сказал посол.