11 Դեկտեմբերի 2024 - 10:24
Ղազախստանի փոխարտգործնախարար Ալիբեկ Բակաևի և հատուկ դեսպան Թալգաթ Կալիևի նախագահությամբ կայացել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների խորհրդաժողովի (ԱՓՎՄԽ) բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կոմիտեի (ԲՊԱԿ) առցանց հանդիպումը՝ ԱՓՎՄԽ-ի գլխավոր քարտուղար դեսպան Կայրաթ Սարիբայի մասնակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը՝ հղում անելով ԱՓՎՄԽ-ի պաշտոնական կայքին, այս նիստը նշանավորել է՝ Նախարարների խորհրդի (ՆԽ) առաջիկա յոթերորդ նիստի նախապատրաստման վերջին փուլը, որը կկայանա 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, որտեղ ԱՓՎՄԽ-ի նախագահությունը Ղազախստանը՝ կփոխանցվի ի Ադրբեջանին:
Իր բացման խոսքում Ալիբեկ Բակաևը կոմիտեին մաղթել է հաջող աշխատանք՝ վստահություն հայտնելով, որ փոխադարձ հարգանքի և համագործակցության վրա հիմնված «ԱՓՎՄԽ-ի ոգին» կուղղորդի քննարկումները և կնպաստի արդյունավետ արդյունքների հասնելուն։
ԲՊԱԿ-ի նպատակն էր ապահովել ԱՓՎՄԽ-ի առաջիկա նիստի հաջող արդյունքները, որտեղ կներկայացվի ԱՓՎՄԽ-ի ձեռքբերումները 2022 թվականին Աստանայում կայացած վերջին գագաթաժողովից հետո և հիմք կպատրաստի 2024-2026 թվականներին Ադրբեջանի նախագահության համար:

11 Декабря 2024 - 10:24
Состоялось онлайн-заседание Комитета старших должностных лиц (КСДЛ) Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) под председательством заместителя министра иностранных дел Казахстана Алибека Бакаева и посла по особым поручениям Талгата Калиева при участии генерального секретаря СВМДА посла Кайрата Сарыбая.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ со ссылкой на официальный сайт СВМДА, данное заседание ознаменовало собой заключительный этап в подготовке к предстоящему седьмому заседанию Совета министров (СМИД) 17 декабря 2024 года, на котором председательство в СВМДА перейдет от Казахстана к Азербайджану.
В своем вступительном слове Алибек Бакаев пожелал комитету успешной работы, выразив уверенность в том, что «дух СВМДА», основанный на взаимном уважении и сотрудничестве, будет направлять дискуссии и способствовать достижению продуктивных результатов.
Цель КСДЛ заключалась в обеспечении успешных итогов предстоящего заседания СМИД, на котором будут представлены достижения СВМДА с момента последнего Саммита в Астане в 2022 году и подготовлена основа для председательства Азербайджана в 2024–2026 годах.