11 Դեկտեմբերի 2024 - 11:53
Ադրբեջանը հետևում է Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին և այդ համատեքստում խորհրդակցություններ է անցկացնում եղբայրական Թուրքիայի հետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Սիրիայում Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումից հետո, չափազանց կարևոր է վերականգնել խաղաղությունն ու կայունությունը և դադարեցնել քաղաքացիական առճակատումը այս երկրում։
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը ևս մեկ անգամ աջակցություն է հայտնում Սիրիայի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև՝ խնդիրները սիրիացի ժողովրդի կամքին համապատասխան և երկրի ներսում քաղաքական երկխոսության միջոցով լուծման հույս ունի։ Ադրբեջանը եղբայրական Թուրքիայի և այլ համախոհների հետ պատրաստ է՝ նպաստել սիրիացի ժողովրդի հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանը։
Չնայած Սիրիայում Ադրբեջանի դեսպանատան բացակայությանը, աշխատանքներ են տարվում երկրում Ադրբեջանի քաղաքացիների թվի և գտնվելու վայրը պարզելու ուղղությամբ: Ադրբեջանը կշարունակի աշխատել՝ Սիրիայից Թուրքիայի տարածքով իր քաղաքացիների հայրենադարձության ուղղությամբ, որը շարունակվում է 2020 թվականից։
Բաքուն հույս ունի, որ Սիրիայում իրավիճակի կայունացումից հետո, Ադրբեջանի և այս երկրի միջև երկկողմ հարաբերությունները կվերականգնվեն, և համագործակցությունը կզարգանա փոխադարձ բարեկամության և գործընկերության սկզբունքների հիման վրա», - հայտարարել են ԱԳՆ-ում:

• МИД: Азербайджан следит за происходящими событиями в Сирии
Азербайджан следит за происходящим в Сирии и проводит консультации с братской Турцией в этом контексте.
Как сообщает Аrmenia.Az, об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел. В МИД отметили, что после падения режима Башара аль-Асада в Сирии, крайне важно восстановление мира и стабильности и прекращение гражданского противостояния в этой стране.
«Азербайджанская Республика еще раз выражает поддержку территориальной целостности и суверенитета Сирии, а также надеется на решение вопросов в соответствии с волей сирийского народа и посредством политического диалога внутри страны. Азербайджан вместе с братской Турцией и другими единомышленниками готов внести вклад в преодоление гуманитарных проблем сирийского народа.
Несмотря на отсутствие посольства Азербайджана в Сирии, ведется работа по определению числа и местонахождения азербайджанских граждан в стране. Азербайджан продолжит работу по репатриации своих граждан из Сирии через территорию Турции, которая ведется с 2020 года.
Баку надеется, что после стабилизации ситуации в Сирии двусторонние отношения между Азербайджаном и этой страной восстановятся, а сотрудничество будет развиваться на основе принципов взаимной дружбы и партнерства», - заявили в МИД.