10 Դեկտեմբերի 2024 - 16:04
Եթե Հայաստանը տարածքային հավակնություններ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ, ապա Երևանը չպետք է պնդի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պահպանմանը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին րագրողներին ասել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար՝ Հայաստանին անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել Սահմանադրության մեջ.
«Սա համապատասխանում է համաշխարհային պրակտիկային։ Օրինակ՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի և Հունաստանի միջև վիճելի հարցը լուծվել է սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով։ Ուստի Ադրբեջանի պահանջը [Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության մասին] լիովին հիմնավորված է»։
Ֆարիդ Շաֆիևը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանը հայտարարում է, որ տարածքային պահանջներ չունի Ադրբեջանի դեմ:
Սակայն, մյուս կողմից, նա պնդում է, որպեսզի պահպանվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ Եթե իսկապես տարածքային պահանջներ չկան, ապա ինչո՞ւ ձգտել դրա աշխատանքի շարունակմանը։ Եթե Հայաստանը ձգտում է խաղաղության, դա պետք է փաստաթղթավորվի»։

10 Декабря 2024 - 12:27
Если Армения не имеет территориальных претензий к Азербайджану, то Ереван не должен настаивать на сохранении Минской группы ОБСЕ.
Как сообщает Armenia.Az, об этом журналистам заявил председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев.
По его словам, Армении для подписания мирного договора с Азербайджаном необходимо внести изменения в Конституцию:
«Это соответствует мировой практике. Например, спорный вопрос между Северной Македонией и Грецией был решен через конституционные изменения. Поэтому требование Азербайджана [о необходимости внесения изменений в Конституцию Армении] вполне обоснованно».
Фарид Шафиев также подчеркнул, что Армения заявляет об отсутствии территориальных претензий к Азербайджану:
«Однако, с другой стороны, она настаивает на сохранении Минской группы ОБСЕ. Если территориальных претензий действительно нет, то зачем добиваться продолжения ее работы? Если Армения стремится к миру, это должно быть подтверждено документально».