• ՄՄ. պատգամավոր Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանը կարող է փոփոխվել հանրաքվեով
Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման խնդրի լուծումը՝ այս երկրի նոր սահմանադրության ընդունման մեջ է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի կողմից կազմակերպված՝ «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի համար հիմնական խոչընդոտները» քննարկման ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Էրքին Գադիրլին։
Նրա խոսքով, Հայաստանի սահմանադրության նախաբանը կարող է փոփոխվել հանրաքվեով, սակայն գործընթացը բարդացնում է երկրի Սահմանադրական դատարանի դիրքորոշումը, որը պնդում է, որ այն փոփոխման ենթակա չէ։
«Մենք չենք խոսում ամբողջ նախաբանի մասին։ Մեզ հետաքրքրում է տեքստում կոնկրետ առաջարկություն, և դա հնարավոր է փոխել»,- նշել է պատգամավորը։

10 Декабря 2024 - 11:34
Решение проблемы подписания мирного договора с Арменией заключается в принятии новой конституции этой страны.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Азербайджана Эркин Гадирли на дискуссии «Препятствия в Конституции и законах Армении для мирного договора», организованной Центром анализа международных отношений.
По его словам, преамбула конституции Армении может быть изменена референдумом, однако процесс усложняет позиция Конституционного суда страны, утверждающего, что она не подлежит изменению.
«Мы не говорим о всей преамбуле. Нас интересует конкретное предложение в тексте, и его изменение возможно», — отметил депутат.