09 Դեկտեմբերի 2024 - 08:31
«Պառլամենտարիզմ. ավանդույթներ և հեռանկարներ» թեմայով միջազգային խորհրդարանական համաժողովի մասնակիցները՝ Ղարաբաղ կատարած այցի շրջանակներում:այցելել են Խանքենդի քաղաք:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, պատվիրակությունը նախ ժամանել է Խանքենդիի Հաղթանակի հրապարակ։ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Յուսուբովը հյուրերին տեղեկություններ է տրամադրել քաղաքի մասին։
Այնուհետև հյուրերն այցելել են Ղարաբաղի համալսարան։ Համալսարանի ռեկտոր Շահին Բայրամովը նրանց պատմել է ուսումնական հաստատության մասին: Նշվել է, որ Ղարաբաղի համալսարանը ստեղծվել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2023 թվականի նոյեմբերի 28-ի կարգադրությամբ։ Կարճ ժամանակում համալսարանում ստեղծվել է ժամանակակից կրթական ենթակառուցվածք։ Բոլոր ուսումնական մասնաշենքերը հիմնանորոգվել են, դասասենյակները և վարչական սենյակները հագեցվել են ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող սարքավորումներով։

• Участники Международной парламентской конференции посетили Ханкенди
Участники Международной парламентской конференции на тему «Парламентаризм: традиции и перспективы» в рамках поездки в Карабах посетили город Ханкенди.
Как сообщает Report, делегация сначала прибыла на площадь Победы в Ханкенди. Специальный представитель президента Азербайджана Эльчин Юсубов предоставил гостям информацию о городе.
Затем гости посетили Карабахский университет. Ректор университета Шахин Байрамов рассказал им об учебном заведении. Было отмечено, что Карабахский университет был создан распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева от 28 ноября 2023 года. За короткое время в университете была создана современная учебная инфраструктура. Во всех учебных корпусах был проведен капитальный ремонт, аудитории и административные помещения оснащены соответствующим оборудованием, отвечающим современным требованиям.