06 Դեկտեմբերի 2024 - 09:51
Իսլամական կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպությունը (ISESCO) սկսել է՝ Շուշայում մշակութային ժառանգության գնահատման աշխատանքները։
Այս մասին Բաքվում՝ «Վերադարձի իրավունք. Արդարություն՝ Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների համար» II միջազգային համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային նիստում ասել է՝ ISESCO-ի հումանիտար և հասարակական գիտությունների ոլորտի ղեկավար Ռամատա Ալմամի Մբայեն:
Նա ընդգծել է մշակութային ժառանգության պաշտպանության և պահպանման կարևորությունը՝ հատկապես կոնֆլիկտային իրավիճակներում։ «Ժառանգության պաշտպանությունը նման ժամանակներում հատկապես կարևոր է: ISESCO-ն այս նախաձեռնությամբ հանդես է եկել նաև COP29-ում»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, կազմակերպությունը վերջերս սկսել է Շուշայում մշակութային ժառանգության գնահատման աշխատանքները:

06 Декабря 2024 - 08:51
Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) приступила к работе по оценке культурного наследия в Шуше.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила руководитель сектора гуманитарных и социальных наук ИСЕСКО Рамата Алмами Мбайе на панельной сессии в рамках II международной конференции «Право на возвращение: обеспечение справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении» в Баку.
Она подчеркнула важность защиты и сохранения культурного наследия, особенно в условиях конфликтов. «Защита наследия в такие периоды особенно важна. ИСЕСКО выступила с этой инициативой и на COP29», - сказала она.
По ее словам, организация недавно начала работу по оценке культурного наследия в Шуше.
«Необходимо определить, насколько это наследие ценно для исламского мира. Оценка также внесет вклад в восстановление справедливости», - сказала она.