• Ի.Ալիև. COP29-ը ևս մեկ անգամ աշխարհին ցուցադրեց Ադրբեջանի ներուժն ու առաջնորդության որակները
Դեկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար, Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր և ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուին։
Հանդիպմանը Մևլութ Չավուշօղլուն Իլհամ Ալիևին է փոխանցել՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի ողջույնները։
Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ողջույնի համար ե և պատասխան ողջույն է փոխանցել Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին։ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Մևլութ Չավուշօղլուին՝ Բաքվում կայանալիք Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի միջազգային համաժողովին մասնակցելու համար և ընդգծել այս միջոցառման կարևորությունը։
Մևլութ Չավուշօղլուն շնորհակալություն է հայտնել համաժողովի հրավերի համար և նշել դրա կարևորությունը։ Մևլութ Չավուշօղլուն իր շնորհավորանքներն է փոխանցել՝ այս տարվա խորհրդարանական ընտրություններում «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության հաղթանակի, ինչպես նաև COP29-ի հաջող անցկացման կապակցությամբ։ Նա COP29-ը որակել է, որպես պատմական գագաթնաժողով՝ ընդգծելով այստեղ ընդունված որոշումների մեծ նշանակությունը։
Իլհամ Ալիևն ասել է, որ COP29-ին մասնակցել են մեծ թվով հյուրեր, պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, նշել է, որ համաժողովը շատ հաջող է անցել և ընդգծել, որ COP29-ը ևս մեկ անգամ ամբողջ աշխարհին ցուցադրել է Ադրբեջանի ներուժն ու առաջնորդության որակները։ Նախագահը հավելել է, որ սա ողջ թուրքական աշխարհի հերթական հաջողությունն է:
Հանդիպմանը նշվել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև բարեկամական, եղբայրական և դաշնակցային հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական, կապերի հետագա ամրապնդման վստահություն է հայտնվել։

• Алиев: COP29 еще раз продемонстрировал всему миру потенциал и лидерские качества Азербайджана
4 декабря президент Азербайджана Ильхам Алиев принял бывшего министра иностранных дел Турции, депутата Великого национального собрания и главу делегации Турции в Парламентской Ассамблее НАТО Мевлюта Чавушоглу.
На встрече Мевлют Чавушоглу передал Ильхаму Алиеву приветствие президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Ильхам Алиев поблагодарил за приветствие и передал ответное приветствие Реджепу Тайипу Эрдогану. Ильхам Алиев поблагодарил Мевлюта Чавушоглу за участие в международной конференции Общины Западного Азербайджана, которая пройдет в Баку, подчеркнул значимость этого мероприятия.
Мевлют Чавушоглу выразил благодарность за приглашение на конференцию и также отметил ее важность. Мевлют Чавушоглу передал свои поздравления по случаю победы партии «Ени Азербайджан» на парламентских выборах в этом году, а также по случаю успешного проведения COP29. Он охарактеризовал COP29 как исторический саммит, подчеркнув большое значение принятых здесь решений.
Ильхам Алиев заявил, что в COP29 участвовало большое число гостей, глав государств и правительств, отметил, что конференция была очень успешной, подчеркнул, что COP29 еще раз продемонстрировал всему миру потенциал и лидерские качества Азербайджана. Президент добавил, что это очередной успех всего тюркского мира.
На встрече было отмечено, что отношения дружбы, братства и союзничества между Азербайджаном и Турцией успешно развиваются во всех сферах, в том числе в межпарламентской, была выражена уверенность в дальнейшем укреплении связей.