04 Դեկտեմբերի 2024 - 10:41
Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև՝ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու լիարժեք գործունեությունը ապահովելու ուղղությամբ աշխատանքները պետք է ավարտվեն կարճ ժամանակում։
Այս մասին Անկարայում՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների կոմիտեների նախագահների հանդիպման ժամանակ հայտարարել է՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահ Ֆուաթ Օքթայը։
Նրա խոսքով, հանդիպմանը տեղի է ունեցել նաև մտքերի փոխանակում՝ փոխադարձ համագործակցության հեռանկարների շուրջ։ «Մենք մտքեր փոխանակեցինք մեր համագործակցության հնարավոր զարգացման վերաբերյալ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առևտուրը, տնտեսությունը, պաշտպանությունը, տեխնոլոգիաները, կրթությունը, զբոսաշրջությունը և թվային տնտեսությունը: Մենք քննարկել ենք նաև համագործակցությունը զորավարժությունների և անվտանգության ոլորտում»,- ասել է Ֆ.Օքթայը։

• Фуат Октай: Необходимо оперативно завершить работы для полного запуска ж/д Баку-Тбилиси-Карс
Работы по обеспечению полноценного функционирования железной дороги Баку-Тбилиси-Карс между Турцией, Азербайджаном и Грузией должны быть завершены в краткие сроки.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель комитета по внешним связям Великого национального собрания Турции Фуат Октай на встрече председателей комитетов по внешним связям парламентов Азербайджана, Турции и Грузии в Анкаре.
По его словам, на встрече также состоялся обмен мнениями о перспективах взаимного сотрудничества. «Мы обменялись мнениями о возможном развитии нашего сотрудничества в таких сферах как торговля, экономика, оборона, технологии, образование, туризм и цифровая экономика. Также обсудили сотрудничество в области военных учений и безопасности», - сказал Ф.Октай.