04 Դեկտեմբերի 2024 - 09:30
Դեկտեմբերի 3-ին ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի 114-րդ նստաշրջանի շրջանակներում քննարկվել է Հայաստանի պարբերական զեկույցը։
Ըստ Armenia.Az-ի՝ Հայաստանի վերաբերյալ զեկուցող Յոնգ Սիգ Յուեն Յոնգ Քամ Ջոնը մտահոգություն է հայտնել՝ երկրում ռասիստական կազմակերպություններին և դրանց մասնակցությունը քրեականացնող օրենսդրության բացակայության կապակցությամբ և պատմել վերջին ժամանակներում ատելության հողի վրա տեղի ունեցած հանցագործությունների մասին։
Զեկուցողը նշել է, որ հայկական ինքնությունն օգտագործվում է՝ փոքրամասնությունների նկատմամբ անհանդուրժողականությունը արդարացնելու համար: Նա ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանում էթնիկ և ազգային հողի վրա ատելության արտահայտությունների առկայության վրա՝ ընդգծելով, որ նման արտահատություններ արվում են նաև ադրբեջանցիների և թուրքերի դեմ։
Նա նաև բարձրացրել է վերջերս տեղի ունեցած դեպքի մասին հարցը, երբ Վրաստանի ադրբեջանական ծագմամբ քաղաքացուն թույլ չեն տվել իջնել՝ Հայաստանում վթարային վայրէջք կատարած ինքնաթիռից, և խնդրել է հայկական պատվիրակությանը պարզաբանում տալ այս հարցի վերաբերյալ։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, փորձելով դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, խոսել է դժվարությունների մասին, որոնց հետ ընդհարվում է Հայաստանի կառավարությունը:

• В ООН обсуждаются проявления ненависти к азербайджанцам в Армении
В рамках 114-й сессии Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации 3 декабря был рассмотрен периодический доклад Армении.
Как сообщает Armenia.Az, докладчик по Армении Ен Сиг Юэн Ен Кам Джон выразил обеспокоенность отсутствием в стране законодательства, криминализирующего расистские организации и участие в них, и рассказал о преступлениях на почве ненависти, произошедших в последнее время.
Докладчик по стране отметил, что армянская идентичность используется для оправдания нетерпимости к меньшинствам, обратил внимание на наличие в Армении высказываний на почве ненависти по этническому и национальному признаку, подчеркнув, что такие высказывания делаются и в отношении азербайджанцев и турок.
Также он поднял вопрос о недавнем случае, когда гражданке Грузии азербайджанского происхождения не разрешили выйти из самолета, совершившего вынужденную посадку в Армении, и попросил армянскую делегацию дать разъяснения по этому поводу.
Глава армянской делегации, заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян, пытаясь выйти из положения, рассказал о трудностях, с которыми сталкивается армянское правительство.