• Թենդիրում հաց թխելու ադրբեջանական արվեստը ճանաչվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական ժառանգություն
ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) ադրբեջանական թենդիրի պատրաստման և հաց թխելու արվեստը ներառել է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։
Այս մասին ասվում է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ադրբեջանի հարցերով ազգային հանձնաժողովի X սոցիալական ցանցում հրապարակման մեջ, հայտնում է Armenia.Az-ը։
«Այսօր Պարագվայի Ասունսիոն քաղաքում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեի 19-րդ նստաշրջանի ժամանակ առաջադրվել է՝ «Ադրբեջանում թենդիրի պատրաստման և հաց թխելու արվեստը» խորագրով անվանակարգը, որն արտացոլում է ադրբեջանական ժողովրդի հարուստ մշակույթն ու ավանդույթները, հաջողությամբ ընդգրկվել է՝ մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցուցակում:
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկված ադրբեջանական մշակույթի տարրերի թիվը հասել է 24-ի: Մշակութային ժառանգության այս տարրը ոչ միայն վկայում է Ադրբեջանի վառ ավանդույթների մասին, այլև արժեքավոր ներդրում է համաշխարհային մշակույթի մեջ: Այն ընդգծում է Ադրբեջանի մշտական աջակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արժեքների առաջմղման գործում։
Մենք անկեղծորեն շնորհավորում ենք ադրբեջանական ժողովրդին՝ այս հրաշալի նվաճման կապակցությամբ»,- ասված է հրապարակման մեջ։

04 Декабря 2024 - 09:05
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) включила азербайджанское искусство изготовления тандыров и выпечки хлеба в Cписок нематериального культурного наследия.
Об этом говорится в публикации Национальной комиссии Азербайджана по делам ЮНЕСКО в соцсети X, сообщает Armenia.Az.
«Сегодня, в ходе 19-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия, состоявшейся в Асунсьоне, Парагвай, номинация под названием «Искусство изготовления тандыров и выпечки хлеба в Азербайджане», отражающая богатую культуру и традиции азербайджанского народа, была успешно включена в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества!
Таким образом, число элементов азербайджанской культуры, включенных в списки нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, достигло 24.Этот элемент культурного наследия является не только свидетельством ярких традиций Азербайджана, но и ценным вкладом в мировую культуру. Он подчеркивает неизменную поддержку Азербайджана в продвижении ценностей ЮНЕСКО.
Мы от всего сердца поздравляем азербайджанский народ с этим замечательным достижением!», - говорится в публикации.