27 Նոյեմբերի 2024 - 19:24
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի այցին հայ-ադրբեջանական պայմանական սահման։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ԱԳՆ-ն իր պատասխանն է հրապարակել X սոցիալական ցանցի իր էջում։
«Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի այցը հայ-ադրբեջանական սահման՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության (EUMA) անդամների ուղեկցությամբ, ցավոք, ԵՄ անդամ տարբեր երկրների և եվրոպական կառույցների հակաադրբեջանական քաղաքականության հերթական ցուցադրությունն է։
Մենք խորապես ցավում ենք, որ մի երկրի նախագահը, որը պաշտոնապես Ադրբեջանի «ռազմավարական գործընկերն» է, մասնակցել է անընդունելի դիվանագիտական «հեռադիտակային շոուին», ինչը տանում է դեպի Ադրբեջանի և Լեհաստանի միջև հարաբերությունների սրման:
Չնայած Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից Լեհաստանի նախագահի աշխատակազմին և արտաքին գործերի նախարարությանը ուղարկված բազմաթիվ ուղերձներին, լեհական կողմը չկարողացավ դիմակայել այս սադրիչ քայլին։
Ադրբեջանն իրեն իրավունք է վերապահում համապատասխան դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկել այս ոչ բարեկամական քայլի դեմ»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

• МИД Азербайджана о «бинокльном шоу» Дуды
Министерство иностранных дел Азербайджана отреагировало на визит президента Польши Анджея Дуды на условную армяно-азербайджанскую границу.
Как сообщает Armenia.Az, свой ответ внешнеполитическое ведомство опубликовало на своей странице в соцсети Х.
«Визит президента Польши Анджея Дуды на армяно-азербайджанскую границу в сопровождении членов Миссии ЕС в Армении (EUMA), к сожалению, является очередной демонстрацией антиазербайджанской политики различных стран-членов ЕС и европейских институтов.
Мы глубоко сожалеем, что президент страны, официально являющейся «стратегическим партнером» Азербайджана, принял участие в неприемлемом дипломатическом «бинокльном шоу», ведущем к обострению отношений между Азербайджаном и Польшей.
Несмотря на многочисленные послания, направленные официальными лицами Азербайджана в Администрацию президента и Министерство иностранных дел Польши, польская сторона не удержалась от этого провокационного шага.
Азербайджан сохраняет за собой право принять надлежащие дипломатические меры против этого недружественного шага», – говорится в публикации.