27 Նոյեմբերի 2024 - 14:37
«Ուկրաինայի արտաքին հեռարձակման մուլտիմեդիա հարթակ» (ՈՒԱՀՄՀ ՊՀ) ուկրաինական պետական հիմնարկությունում ներառված «Ազատություն» հեռուստաալիքը, պաշտոնական նամակ է հղել ադրբեջանական Minval.az կայքի խմբագրությանը։
Ադրբեջանական հրապարակմանը դիմելու պատճառ է դարձել՝ COP29-ին նվիրված «Նայեք ինքներդ» հաղորդաշարի թողարկումը։ Հաղորդման մեջ հնչել են արտարարություններ, որոնք մեր գործընկերներն անընդունելի են համարել։
Պատասխանը ստորագրել է «ՈՒԱՀՄՀ» պետական հիմնարկության գլխավոր տնօրեն Յուլիա Բինը։ Նամակում պարզաբանվում է, որ «Նայեք ինքներդ» հաղորդումը հանդիսանում է ուկրաինացի լրագրող Վլադիմիր Ռունցի հեղինակային նախագիծը, իսկ դրա արտադրությունն իրականացնում է «SLM News» անկախ ընկերությունը։ «ՈՒԱՀՄՀ» պետական հիմնարկությունը, հետևելով Ուկրաինայի օրենսդրությանը, չի միջամտում լրագրողների խմբագրական քաղաքականությանը և գործունեությանը։ Ընդգծվում է, որ հաղորդման մեջ արտահայտված տեսակետները բացառապես հեղինակի սուբյեկտիվ կարծիքն են և չեն արտացոլում՝ «Ազատություն» հեռուստաալիքի կամ Ուկրաինայի պետության պաշտոնական դիրքորոշումը։
Նամակը կենտրոնանում է COP29-ին Ուկրաինայի հաջող մասնակցության վրա: Յու. Բինը հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարար Սվետլանա Գրինչուկը նշել է, որ համաժողովում ընդունվել են կարևոր որոշումներ, այդ թվում՝ կլիմայական նոր նպատակ՝ զարգացող երկրներին աջակցելու համար տարեկան 300 միլիարդ դոլար։ Ընդգծվել է նաև, որ COP29-ի ուկրաինական տաղավարը զգալի ուշադրություն է գրավել միջազգային գործընկերների կողմից, ինչի շնորհիվ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Ուկրաինայի «կանաչ» վերականգնման վերաբերյալ։
Համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել հանդիպում՝ Ուկրաինայի և Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարների միջև, որի ընթացքում ստորագրվել է բնապահպանության ոլորտում համագործակցության հուշագիր։ Ուկրաինան նաև աջակցել է Ադրբեջանի ութ նախաձեռնություններին, ինչը կարևոր քայլ էր երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում։
Minval.az-ի խմբագրությունը իր պատասխանում շնորհակալություն է հայտնել «Ազատություն» հեռուստաալիքին՝ արագ արձագանքելու համար և հույս հայտնել, որ ապագայում ուկրաինական հեռուստաալիքը օբյեկտիվորեն կլուսաբանի իրադարձությունները և կամրապնդի վստահությունն ու փոխըմբռնումը Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև։

• Украинский телеканал оправдывается за предвзятый материал о COP29 в Баку
Телеканал Freedom, входящий в состав украинского государственного предприятия «Мультимедийная платформа иновещания Украины» (ГП «МПИУ»), направил официальное письмо редакции азербайджанского сайта Minval.az.
Поводом для обращения азербайджанского издания стал выпуск программы «Смотрите сами», посвящённый COP29. В программе прозвучали высказывания, которые наши коллеги посчитали неприемлемыми.
Ответ был подписан генеральным директором ГП «МПИУ» Юлией Бин. В письме уточняется, что программа «Смотрите сами» является авторским проектом украинского журналиста Владимира Рунца, а её производство осуществляет независимая компания «СЛМ Новости». ГП «МПИУ», следуя украинскому законодательству, не вмешивается в редакционную политику и деятельность журналистов. При этом подчёркивается, что высказанные в программе взгляды являются исключительно субъективным мнением автора и не отражают официальную позицию телеканала Freedom или государства Украина.
В письме акцентируется внимание на успешном участии Украины в COP29. Ю. Бин напомнила, что министр защиты окружающей среды Украины Светлана Гринчук отметила, что на конференции были приняты важные решения, в том числе новая климатическая цель — $300 миллиардов ежегодно для поддержки развивающихся стран. Было также подчеркнуто, что украинский павильон на COP29 привлёк значительное внимание международных партнёров, благодаря чему были достигнуты договорённости по «зелёному» восстановлению Украины.
На полях конференции состоялась встреча министров экологии Украины и Азербайджана, в ходе которой был подписан Меморандум о сотрудничестве в сфере экологии. Украина также поддержала восемь инициатив Азербайджана, что стало важным шагом в укреплении двусторонних отношений.
Редакция Minval.az в своём ответе выразила благодарность телеканалу Freedom за оперативную реакцию, и выразила надежду, что в будущем украинский телеканал будет объективно освещать события и укреплять доверие и взаимопонимание между Азербайджаном и Украиной.