• Ալլահշուքյուր Փաշազադեն խաղաղության կոչ է արել
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխ ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հանդես է եկել՝ Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում պատերազմների հետ կապված կոչով:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, կոչը հնչել է Պորտուգալիայի Կաշկաիշ քաղաքում՝ «Միասնություն աշխարհում. վստահության վերականգնում, ապագայի վերաիմաստավորում» թեմայով՝ ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի 10-րդ հոբելյանական գլոբալ ֆորումում Փաշազադեի ելույթի շրջանակներում:
Նա նշել է, որ հանդես է գալիս Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում հակամարտությունների կարգավորման օգտին՝ միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի բանաձևերի համապատասխան։
ԿՄՎ-ի նախագահը ընդգծել է հրադադարի և խաղաղության վերականգնման կարևորությունը։
Ա.Փաշազադեն նշել է՝ ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի նախաձեռնությունների շրջանակներում խաղաղությանը նպաստելու համար՝ կրոնական առաջնորդների մասնակցությամբ համագործակցության հարթակներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։

• Аллахшукюр Пашазаде призвал к миру
Председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде выступил с призывом в связи с войнами на Ближнем Востоке и в Украине.
Как передает Armenia.AzReport, призыв прозвучал в ходе выступления Пашазаде в 10-м юбилейном Глобальном форуме Альянса цивилизаций ООН на тему «Единство в мире - восстановление доверия, переосмысление будущего» в городе Кашкайш (Португалия).
Он отметил, что выступает за урегулирование конфликтов на Ближнем Востоке и в Украине в соответствии с международным правом и резолюциями Организации Объединенных Наций.
Председатель УМК подчеркнул важность прекращения огня и восстановления мира.
А. Пашазаде отметил необходимость создания платформ сотрудничества с участием религиозных лидеров для продвижения мира в рамках инициатив Альянса цивилизаций ООН.