• Հաջիևը պատասխանել է COP29-ի անցկացման համար Ադրբեջանին քննադատողներին
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի օգնական- Հիքմեթ Հաջիևը պատասխանել է քննադատություններին այն մասին, որ Ադրբեջանը՝ որպես նավթային երկիր, անցկացնում է COP29-ը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ն, Հիքմեթ Հաջիևը լրագրողներին հայտնել է, որ այս պահին անցկացվում է COP-ի թվով 29-րդ համաժողովը։
«Գրեթե բոլոր պետությունները, բացի Շվեյցարիայից, այս կամ այն ձևով հանածո վառելիք արտադրող երկրներ էին: Ընդհանրապես հանածո վառելիքի համար, եթե առաջարկ լինի, կլինի նաև պահանջարկ։ Կոնվենցիայի գրեթե բոլոր անդամ կողմերը հանածո վառելիքի սպառողներ են: Այստեղ կրկին տեսնում ենք էժանագին, որոշ չափով պոպուլիստական տարրեր։ Հանածո վառելիքը նույնպես գոյություն ունեցող աշխարհի անբաժանելի մասն է, կան դրանց իրական կարիքները. Իհարկե, դա բացասաբար է անդրադառնում կլիմայի փոփոխության վրա։ Սրանից խուսափելու համար հարկավոր է միասին աշխատել և չներքաշվել ոչ էական քննարկումների մեջ։ Մեզնից առաջ այս համաժողովն անցկացրել են եվրոպական երկրները։ Վերցնենք, օրինակ, Լեհաստանը։ Լեհաստանն այսօր աշխարհում ամենաշատ ածուխ արտադրող երկրներից է»,- նշել է նա։

12 Ноября 2024 - 10:16
Помощник президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом по вопросам внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев ответил на критику о том, что Азербайджан как нефтяная страна, проводит у себя COP29.
Как передает Armenia.Az, помощник президента Хикмет Гаджиев сообщил журналистам, на данный момент проводится 29-я по счету Конференция COP.
«Почти все государства, кроме Швейцарии, были странами, производящими ископаемое топливо в той или иной форме. Что касается ископаемого топлива в целом, если есть предложение, будет и спрос. Практически все стороны-члены Конвенции являются потребителями ископаемого топлива. Здесь мы снова видим дешевые, несколько популистские элементы. Ископаемое топливо тоже является неотъемлемой частью существующего мира, есть реальные потребности в нем. Разумеется, это отрицательно влияет на изменение климата. Чтобы этого избежать, нужно работать совместными усилиями, а не заниматься несущественными дискуссиями. До нас эту конференцию проводили европейские страны. Возьмем, к примеру, Польшу. Польша сегодня является одной из стран, больше всех в мире добывающих уголь», - отметил он.