05 Նոյեմբերի 2024 - 15:37
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն առաջարկել է՝ ՄԱԿ-ի կլիմայի գագաթնաժողովի (COP) շրջանակներում կրոնական առաջնորդների մշտական խորհրդատվական խորհուրդ ստեղծել:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս առաջարկը նա արել է երեքշաբթի Բաքվում՝ COP29-ի շրջանակներում «Համաշխարհային կրոնները հանուն կանաչ մոլորակի» կրոնական առաջնորդների գլոբալ գագաթնաժողովում իր ելույթում։
ԿՄՎ-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված կարևոր նախաձեռնություններից է հանդիսանում՝ հրադադարի գլոբալ նախաձեռնությունը։ Նա կոչ է արել բոլոր կրոնական առաջնորդներին աջակցել այս նախաձեռնությանը` հանուն աշխարհի փրկության և ապագայի:
«Մենք նաև առաջարկում ենք COP-ի շրջանակներում ստեղծել մշտական կրոնական առաջնորդների խորհրդատվական խորհուրդ: COP -ի նիստերի միջև ընկած ժամանակահատվածում Խորհուրդը կարող է իրականացնել հանրային նշանակության արդյունավետ ծրագրեր, անցկացնել կրթական միջոցառումներ կրոնի և բնապահպանական էթիկայի թեմայով և պատրաստել համապատասխան գրականություն»,- ասել է նա։

• Пашазаде о создании постоянного Консультативного совета религиозных лидеров
Председатель Управления Мусульман Кавказа (УМК) шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде предложил создать в рамках Климатического саммита ООН (COP) постоянно действующий Консультативный совет религиозных лидеров.
Как сообщает Armenia.Az, с таким предложением он выступил во вторник на Глобальном саммите религиозных лидеров «Мировые религии за зеленую планету» в рамках COP29 в Баку.
Глава УМК подчеркнул, что одной из важных инициатив, выдвинутых Азербайджаном в рамках COP29, является инициатива глобального прекращения огня. Он призвал всех религиозных лидеров поддержать данную инициативу ради спасения и будущего мира.
«Мы также предлагаем создать постоянный Консультативный совет религиозных лидеров в рамках COP. Совет в период между сессиями СОР может осуществлять эффективные проекты, имеющие общественное значение, проводить просветительские мероприятия на тему религии и экологической этики, готовить соответствующую литературу», — сказал он.