• Ղարաբաղում կավելանա էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման կետերի թիվը
Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում «կանաչ էներգիայի գոտու» ստեղծման շրջանակներում նախատեսված են այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, էներգաարդյունավետության միջոցառումները, էլեկտրական մեքենաների օգտագործումը, վերականգնվող էներգիայի սարքերի տեղադրումը (մասնավորապես, արևային մարտկոցներ) շենքերի տանիքներին, ինչպես նաև փողոցների և ճանապարհների լուսավորության լուսադիոդային լամպերի, էներգիայի օգտագործման ինտելեկտուալ կառավարման տեխնոլոգիաների կիրառում։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությանն առընթեր վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների պետական գործակալությունից։
Նշվել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ավելի մաքուր միջավայր ստեղծելու վրա ազդող կարևոր գործոններից է էլեկտրամոբիլների օգտագործումը։ Դրան աջակցելու համար անհրաժեշտ է կառուցել էլեկտրական լիցքավորման համապատասխան կայաններ, և տվյալ հարցը քննարկվում է որպես «կանաչ» էներգիայի գոտու բաղադրիչ:
Այդ նպատակով մինչև 2024 թվականի վերջը նախատեսվում է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում տեղադրել ընդհանուր 20 էլեկտրական լիցքավորման կետ։ Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ընդհանուր առմամբ 6 կետերում գործում է Azərişıq ԲԲԸ էլեկտրական լիցքավորման 12 կայանք («Զանգիլան» ենթակայան, «Ջաբրայիլ» ուսումնական կենտրոն, «Խոջալու» թվային կառավարման կենտրոնը և այլն։

04 Ноября 2024 - 16:24
В рамках создания «зоны «зеленой» энергии» на освобожденных от оккупации территориях предусмотрены такие меры, как производство электроэнергии из возобновляемых источников энергии, меры по энергоэффективности, использование электромобилей, установка устройств возобновляемой энергии (в частности, солнечных панелей) на крышах зданий, а также использование светодиодных ламп при освещении улиц и дорог, применение технологий интеллектуального управления энергопотреблением.
Об этом Armenia.Az сказали в Государственном агентстве возобновляемых источников энергии при министерстве энергетики Азербайджана.
Было отмечено, что использование электромобилей является одним из важных факторов, влияющих на формирование более чистой окружающей среды на освобожденных от оккупации территориях. Для содействия этому необходимо построить соответствующую инфраструктуру электрических зарядных станций, и данный вопрос рассматривается как компонент «зеленой» энергетической зоны.
С этой целью до конца 2024 года на освобожденных от оккупации территориях планируется установить в общей сложности 20 пунктов электрозарядки. На освобожденных от оккупации территориях в общей сложности функционируют 12 электрических зарядных установок в 6 пунктах (подстанция «Зангилан», Центр обучения «Джебраил», Центр цифрового управления «Ходжалы» и др.) ОАО Azərişıq.
В то же время во дворе Конгресс-центра в городе Зангилан установлены 3 зарядных устройства, а в автомобильном парке Шушинского комплекса отеля-конгресс-центра — 2 зарядных устройства.