02 Նոյեմբերի 2024 - 10:03
2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի տասներորդ հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, հանդիպման ընթացքում, վերոնշյալ հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի 7-րդ հոդվածի համաձայն, որը ստորագրվել է 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին, կողմերը ծանուցումներ են փոխանակել իրենց երկրների կողմից դրա ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի իրականացման վերաբերյալ։
Նկատի ունենալով, որ Կանոնակարգի 7-րդ հոդվածը նախատեսում է դրա ուժի մեջ մտնելը նման ընթացակարգերի ավարտի մասին վերջին գրավոր ծանուցումն ստանալու օրվանից, կողմերը արձանագրել են, որ նշված Կանոնակարգերն ուժի մեջ կմտնեն 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ից:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել՝ սահմանագծերի հետագա սահմանազատման աշխատանքների համար հատվածների/մասների հերթականության վերաբերյալ։
Կողմերը քննարկել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ համապատասխան հանձնարարականների նախագծեր։
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով որոշել հաջորդ հանդիպմանանցկացման օրը և վայրը։
Հանձնաժողովների նիստից հետո ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն առանձին-առանձին քննարկել են տրանսպորտային հաղորդակցության հարցեր։

02 Ноября 2024 - 09:03
1 ноября 2024 года на границе между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения под председательством заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева и вице-премьер-министра Республики Армения Мгера Григоряна состоялась десятая встреча Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Как передает Armenia.Az, в ходе встречи, в соответствии со статьей 7 Положения о совместной деятельности вышеуказанных комиссий, которое было подписано 30 августа 2024 года, Стороны обменялись уведомлениями о выполнении их государствами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Учитывая, что статья 7 Положения предусматривает его вступление в силу в день получения последнего письменного уведомления о выполнении таких процедур, Стороны констатировали, что указанное Положение вступает в силу 1 ноября 2024 года.
Стороны провели обмен мнениями по вопросу очередности участков/отрезков линии границы для дальнейшего проведения делимитационных работ.
Стороны обсудили проекты соответствующих инструкций по порядку проведения делимитационных работ.
Стороны договорились определить дату и место проведения следующей встречи в рабочем порядке.
Поcле завершения встречи комиссий заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев и вице-премьер-министра Республики Армения Мгер Григорян отдельно обсудили вопросы транспортных коммуникаций.